BREAKING NEWS
Home » HUMAN & NATURE » Profecitë e njerëzve që u bënë realitet

Profecitë e njerëzve që u bënë realitet

Nuk mund të mohohet fakti se ka disa raste, që parashikimet e disa personave janë kthyer në realitet, duke bërë kështu që të ekzistojë dyshimi se këta njerëz mund të parashikojnë vërtetë të ardhmen.

Që nga sulmet e tmerrshme terroriste e deri tek fatkeqësitë natyrore, ja disa prej profecive më të frikshme që u bënë realitet.

tiranik-472x620

Mbytja e Titanic në 1912  i mori jetën 1.500 personave. Në një koiçidencë të frikshme, kjo fatkeqësi reflektoi një ngjarje të ndodhur në novelën “Futility” të Morgan Robertson, e publikuar në 1898. Në “Futility”, anija godet ajsbergun në të djathën e anës së parme, një mbrëmje të Prillit… Ekzaktësisht e njëjta orë dhe shkak që çoi në mbytjen e Titanic.

Një tjetër detaj është edhe vendi ku u mbyt Titanic, i njëjti me anijen e autorit.

Poltergeist

21-620x348

Shpesh i konsideruar si një ndër filmat horror më të frikshëm të të gjitha kohërave, Poltergeist nga Steven Spielberg u publikua në 1982. Në film, personazhi Carol Anne Freeling, që luhet nga Heather O’Rouke, lufton me demonët që po përpiqen t’i marrin shpirtin. Momenti më i frikshëm në film nuk ka asnjë lidhje me skenarin. Gjatë një skene, ku Robbie Freeling po përndiqet nga një klloun, në një poster prapa tij shfaqet reklama e një loje Superbowl, të mbajtur 6 vite pas publikimit të filmit, në 1988.

Edhe më i frikshëm është fakti se, një ditë pas mbajtjes së kësaj loje, Heather O’Rourke vdiq papritur nga një arrest kardiak.

Nostradamus

 

41-620x517

Shumë besojnë se profeti francez i shekullit të 16–të, Nostradamus, parashikoi ngritjen e ISIS-it dhe sulmet terroriste të 11 Shtatorit në SHBA. Një pasazh në veçanti, që mendohet se ka lidhje me tragjedinë 9/11 shkruan:Dy zogj prej çeliku do të bien nga qielli në kryeqendër/Qielli do të digjet në 25 gradë gjerësi gjeografike/Zjarri i afrohet qytetit të madh të ri.”

Një tjetër artikull lidhet shpesh me organizatën terroriste ISIS-it. Pas sulmeve në Paris, një postim në Facebook, që tregonte një profeci të Nostradamus të shkruar në gazetë, u bë virale.

51-468x620

6-620x358

Një grua e verbër thuhet se ka parashikuar disa fatkeqësi të mëdha, përshirë cunamin e vitit 2004 dhe shpërthimin në Fukushima. Baba Vanga, nga Bullgaria, konsiderohet si “Nostradamusi i Ballkanit” sepse teoritë e saj kanë 85 përqind sukses.

Përpara cunamit vdekjeprurës që goditi nëpërmjet Oqeanit Indian në 2004–ën, Baba Vanga përshkuajti një “dallgë gjigande” që do të “mbulonte njerëz dhe qytete duke bërë që gjithçka të zhduket nën ujë”.

Bombardimet në Oklahoma City

7-620x413

Fallxhorja amerikane Tana Hoi paralajmëroi dëgjuesit në radio për bombardimet në Oklahoma City në vitin 1995, teksa ndodhej në trasnmetim drejtpërsëdrejti. Çuditërisht, vetëm 90 minuta më vonë, Timothy McVeigh dhe bashkëpunëtorët e tij sulmuan Ndërtesën Federale Alfred P. Murrah, në një prej sulmeve terroriste më të tmerrshme në historinë e SHBA deri më 11 Shtator.

Burime thonë se Hoi e kishte paralajmëruan FBI–në për sulmin, 4 muaj para se të ndodhte.

Uragani Katrina

8-620x413

Jeffry R Palmer ka parashikuar disa fatkeqësi natyrore të përmasave të mëdha, si cunami i 2004 –ës apo uragani Katrina.

Në një përshkrim të detajuar dhe të saktë të së ardhmes, ai parashikoi se cunami do të godiste bregun e Sumatras në Indonezi. Pavarësisht kësaj, njerëzit nisën të besonin tek profecitë e tij kur ai parashikoi uraganin Katrina.

Vdekja e JFK dhe Rosevelt

9-620x413

Në 1939 , Edgar Kais parashikoi se dy presidentë amerikanë do të vdisnin në pushtet.

Ai tha: Do të keni trazira, do të keni mosmarrëveshje mes kapitalit dhe punës” “Do të keni një ndarje në vendin tuaj, përpara se të keni presidentin e dytë që nuk do t’ia dalë të jetojë deri në fund të mandatit”.

Në vitin 1945 Presidenti Franklin D. Rosevelt vdiq teksa ndodhej në pushtet dhe në vitin 1963, Presidenti Xhon F. Kenedi u vra në atentat.

Zbritja e Apollo 11 në Hënë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

test