BREAKING NEWS
Home » SHENDETI » Pija që zhduk migrenën

Pija që zhduk migrenën

Migrena është një sëmundje neurologjike që lidhet me dhimbjet e kokës. Ajo është menduar si rezultat i aktivitetit jonormal të trurit, por shkaku i saktë i problemit nuk është zbuluar ende. Këtu janë disa nga shkaqet për këtë gjendje:

– Ndryshimet hormonale: menopauza ose dhimbje koke e menstruacioneve

– Shkaqe emocionale: stresi, tensioni, depresioni

– Shkaqe dietike: pijet me kafeine, çokollata, alkooli, vaktet e çrregullta

– Shkaqe mjedisore: pirja e duhanit, ndryshimet e klimës Është e ditur që duhet të pini shumë ujë. Por, edhe pse mund të pini shumë ujë, trupi juaj ende mund të jetë i dehidratuar. Kjo është për shkak se nivelet e ulëta elektrolite e bëjnë trupin të eliminojë sasi të mëdha uji. Ndonjëherë, migrena juaj mund të jetë shkaku i dehidrimit tuaj.

Receta për migrenën

Një filxhan me ujë, lëng i një gjysmë limoni, 2 lugë kripë rozë, (përmban minerale esenciale të tilla si kalium, hekur, sulfur, magnez etj”. Këto minerale janë të zhytura lehtë në trup pa shpenzuar shumë energji, dhe përmbajtja e sodiumit në kripë është i ulët, kështu që nuk ka ruajtje uji në trup. Ky ilaç shtëpiak është përdorur për migrenën për dekada të tëra, dhe trashëgohet ndër breza.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

test