BREAKING NEWS
Home » QIPRO (page 3)

QIPRO

Për Qipron diskutuan në linjë telefonike Obama-Erdogan

Problemi i Qipros ishte në mesin e çështjeve të diskutuara, nga presidentët i i Shteteve të Bashkuara Barack Obama dhe Rexhep Tajip Erdogai i Turqisë, në një bisedë telefonike. Shtëpia e Bardhë tha se Obama dhe zëdhënës Erdogan vunë në dukje gjatë bashkbisedimit vrullin pozitiv drejt një zgjidhje të negociuar për në Qipro dhe riafirmuan angazhimin e tyre për të ...

Read More »

Qipro së shpejti me ndërtese “gjigande” me 36 kate në Limasol

  Ka pasur shumë diskutime se a ishte e vërtetë apo vetëm thashetheme. Përfundimisht, kulla që do të ndërtojë kompania Pafilia  në bregdetin  e Limasol është një realitet. Sipas informacioneve që transmeton allaboutlimassol, shumë shpejt do të bëhet prezantimi zyrtar i projektit, i cili do të ketë  përdorim të përzier, dmth  zyra dhe apartamente. Përveç prezantimit zyrtar të Tower Pafilia ...

Read More »

Fitch: bankat qipriote të cënueshme për shkak të kredive ” të keqe”

  Qiproja përgatitet të ngjitet përsëri në tregjet deri në  fund të vitit dhe nga borxhet pranverën e ardhshme, por dy bankat kryesore kanë ende shumë probleme të ndjeshme për shkak të vëllimit të lartë të kredive me probleme dhe dobësisë së vazhdueshme të  ekonomisë,  bëhet e ditur sipas një raporti nga agjencia e klasifikimit të kredive Fitch. Siç u ...

Read More »

Qipro e kënaqur me vendimet e Këshillit Evropian për emigracionin

Qeveria e Qipros ka mbetur e kënaqur me vendimet e Këshillit Evropian, në lidhje me emigracionin. Në një deklaratë me shkrim nga Kina, zëdhënësi i qeverisë Nikos Christodoulides tha se presidenti Anastasiadis ka qenë në kontakt të vazhdueshëm me kryeministrin e Greqisë Aleksis Tsipras, duke e siguruar se do të përsëritet në mënyrë eksplicite dhe do te mbështeten konkluzionet se “Turqia ...

Read More »

Takime kritike Anastasiadis – Akinci, pasdite në Qipro

Një vlerësim i bisedimeve të deritanishme do të zhvillohet  në takimin që do të përfshijë kryetarin e Partisë demokratike , Nikos Anastasiadis me udhëheqësin qipriot turk Mustafa Akinci. Gjatë takimit me drejtuesit do të jenë negociatorët e përbashkët me dokumenta analitike, Andreas Mavroyiannis dhe Ozdil Nami, të cilët do të rregjistrojnë dallimet dhe mosmarrëveshjet mes dy palëve në aspekte të ...

Read More »

test