BREAKING NEWS
Home » QIPRO (page 2)

QIPRO

Kocias: Duam një zgjidhje të plotë dhe të mirëfilltë të problemit të Qipros

Referenca të shumta për çështjen e Qipros, duke iu referuar zgjidhjes “pa barrën e turpit” që  mbahet në ishull dhe ” në  territorin e BE-së” nga një forcë e tretë,  foli Ministri i Jashtëm  i Greqisë Nikos Kocias, duke folur në Departamentin e Universitetit Internacional të  Studimeve të  Teheranit, në kuadër të vizitës dy-ditore në Iran. Kocias  paraqiti një marrëdhënie ...

Read More »

Vizitë treditore të zëvëndës ministrit grek të Punëve të Jashtme në Qipro

Vizitë në Qipro po kryen nga sot, 20 deri më 22 Nëntor zëvëndës ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Ksidhakis, në mënyrë që të marrë pjesë në punimet treditore të Konferencës Shkencore me temë “Historia dhe Letërsia e Luftës 1955 – 1959”, e cila organizohet nga ministria e Arsimit dhe nga Universiteti i Qipros. Sipas një njoftimi, gjatë vizitës ...

Read More »

Në Qipro Presidenti i Republikës Greke

Qipron viziton sot Presidenti i Republikës Greke, Prokopis Pavlopulos, në mënyrë që të marrë pjesë në një eveniment që zhvillohet për nder të tij nga Gjykata e Lartë e Republikës Qipriote, ndërsa Presidenti grek do të mbajë një fjalim me temë: “Kontributi i Drejtësisë Administrative në konsolidimin e shtetit të së drejtës”. Gjatë qëndrimit të tij në Qipro, Presidenti i ...

Read More »

Takim Cipra – Anastasiadhi në Malta

Tet a tet me presidentin Qipriot Niko Anastasiadhi pritet të ketë sot Kryeministri Grek, Aleksis Cipras në Malta. Në fokus të diskutimeve pritet të jetë udhëtimi i z. Cipra në Turqi jvën e kaluar dhe çështjet e axhendës të Këshillit Europian. Takimi do të bëhet me rastin e mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit Europian për krizën e refugjatëve që po ...

Read More »

Djathbërësit Britanikë: Mos prekni hallumin tonë

Publikimi i gazetës Telegraf paraqiti nën titullin karakteristik “Poshtë duart nga hallumi jonë” kundërshtimet e forta të prodhuesve Britanikë të “hallumit” për lëvizjen e prodhuesve Qipriotë të pretendojnë këtë lloj djathi si produkt me emërtimin e mbrojtur të origjinës. Prodhues Britanikë të djathit deklarojnë që prodhojnë djathin e mirënjohur edhe në Britani këtu e më shumë se 25 vite dhe ...

Read More »

Britanikët braktisin Sharm El Sheik – Transferohen në Qipro

Në aeroportin e Larnkas do të arrijnë dhjetëra aeroplanë që janë mobilizuar për të kthyer në atdhe afërsisht 20.000 turistë që ndodhen në pikën e famshme turistike Sharm El Sheik. Sipas lajmeve që transmetohen nga mediat britanike mijëra Britanikë, që ndodheshin në pikën e famshme turistike, presin të nisen prej andej sa më shpejtë të munden pas aksidentit ajror të ...

Read More »

Kaos me refugjatët në Qipro

Oficerët britanikë të Ministrisë së Mbrojtjes janë nën presion të madh për të gjetur një zgjidhje për refugjatët Sirianë dhe Palestinezë që janë vendosur përkohësisht në një bazë ushtarake britanike në Qipro. Gazeta The Guardian siguroi materiale audio dhe filmike nga kaosi që mbizotëron tek baza britanike, ku refugjatët luten të lihen të lirë dhe disa kërcënojnë të vetëvriten përpara ...

Read More »

Xhihadistët , rrugë “Sekrete” nëpërmjet Qipros

Është zbuluar rruga “Sekrete” e xhihadistëve britanike, nëpërmjet Qipros, zbulojnë raportet e “Daily Mail” dhe “Mirror”. Sipas njoftimeve, një është rruga e njerëzve britanike të cilët  vendosin të bashkohet me radhët e ISIS, për të arritur në Siri. Udhëtojnë me avion për në aeroportet Larnaka dhe Pafu,të veshur me maskën se janë turist udhëtojnë me taksi dhe nga atje kalojnë ...

Read More »

Shtegu “sekret” i xhihadistëve përmes Qipros

Shtegun “sekret” të xhihadistëve britanikë, përmes Qipros, sjellin në dritë reportazhet e Daily Mail dhe Mirror. Sipas publikimeve, një është rruga për të arritur në Siri për ata shtetas britanikë që vendosin ti bashkohen rradhëve të ISIS. Mbërrijnë me aeroplan në aeroportet e Larnaka dhe Pafu duke u hequr si turistë, shkojnë me taksi në pjesën turke të ishullit dhe ...

Read More »

Qipro, 140 refugjatë zbarkojnë në bazën e forcave ajrore britanike

140 emigrantë me dy  varka  kanë mbërritur në bazën e Forcave Ajrore Mbretërore (RAF) të Britanisë së Madhe, në Akrotiri të Qipros. Varkat mbërritën që në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, bëri të ditur Ministria britanike e Mbrojtjes. “Ende nuk e kemi përcaktuar se nga janë ata”, tha një zëdhënës i bazës ajrore. Kjo është hera e ...

Read More »

test