BREAKING NEWS
Home » KULTURA

KULTURA

Filmat që duhet t’i shikojë çdo grua

Ka një shprehje që thotë, “Filmat janë si gratë, për këtë në disa aspekte janë edhe të paparashikueshëm”. Mos harroni që në disa momente një ide nga një film, mund të ndryshojë jetën tuaj, nëse zbulohet në kohën e duhur. Ndaj filmat e mëposhtëm, duhet të shihen me patjetër: 1.La Vie en Rose 2.G.I. Jane 3.Mona Lisa Smile 4.Million Dollar ...

Read More »

Koreografia e bjellorusit në Eurovizion me ujqër në skenë

Performanca dhe spektakli skenik janë kthyer vitet e fundit në një gjë të zakonshme në Eurovizion. Një shfaqje e pazakontë këtë vit do të dhurohet nga këngëtari bjellorus Ivan. Ai planfikon të performojë lakuriq dhe i rrethuar nga ujqërit. Pamjet e koreografisë së 21-vjeçarit janë publikuar nga “LifeNews”. “Kjo padyshim se do të jetë një përvojë e mrekullueshme”, tha Ivan ...

Read More »

Ndahet nga jeta fituesi i “Nobel”-it në Letërsi

Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare fituesi i Çmimit “Nobel” për Letërsinë, Imre Kertesz. Lajmin e ka bërë të ditur shtëpia e tij botuese “Magveto Kiado”, e cila saktësoi se shkrimtari ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në Budapest pas një sëmundjeje të gjatë. Ai ka qenë fitues i çmimit “Nobel” në Letërsi në vitin 2002. Kertesz, i mbijetuar ...

Read More »

Grupi muzikor polak me emër shqip dhe shqiponjë (FOTO)

Tre  këngëtarë të njohur në estradën e muzikës polake të zhanrit rep po arrijnë suksese tek publik vendas por duke u ngjitur edhe në top listat muzikore. Fjala është për grupin “Gang Albanii”, të cilët jo vetëm se kanë dhënë grupit të tyre emrin “shqiptar” por që në logon e tyre kanë vendosur edhe shqiponjën dykrenore, informon “INA”. Hiti i ...

Read More »

“The Guardian” shkruan për Kadarenë

“The Guardian” gazeta britanike i ka kushtuar një artikull romanit të Kadaresë, “E penguara”. Në gjuhën angleze romani mban titullin “Vajzë në ekzil”. Nën titullin “Një vajzë nën ekzil-të mësosh të jetosh me të vdekurin”. Në shkrim thuhet se “melodrama, tragjedia dhe miti ndriçojnë marrëdhëniet në mes individit dhe shtetit në një roman të mirë të shkrimtarit shqiptar”. Gazeta shkruan ...

Read More »

Dita ndërkombëtare e lumturisë

Bota vërtet ka nevojë për një ditë plot buzëqeshje dhe prandaj Kombet e Bashkuara e shpallën Ditë ndërkombëtare të Lumturisë. Ajo ditë është 20 marsi, që është po ashtu edhe dita e parë e pranverës dhe kemi plot e plot arsye për të na qeshur fytyra dhe të jemi të lumtur. Në korrik të vitit 2012, Asambleja e Përgjithshme e ...

Read More »

“Google” uron festën e babait me një “doodle”

“Google” kujton dhe e uron në një mënyrë krejt ndryshe festën e babait. Dy palë këpucë ato të prindit dhe të fëmijës. Festa e babait është festë që festohet në vendet kulturë fetare. Sipas traditave të fesë katolike kjo festë, festohet më 19 mars, ditë kur përkujtohet San Jozefi, babai njerëzor i Jezusit. Jo rastësisht edhe Papa Francesku   zgjodhi të ...

Read More »

91 vjeçe mbron doktoraturën

Nuk është kurrë vonë për të kryer një shkollë të lartë apo studimet post universitare. Kjo grua është 91 vjeçare dhe është gruaja më e vjetër në Francë që ka fituar Doktoraturën. Colette Bourlier, përfundoi me sukses tezën të nisur rreth tre dekada më parë. Megjithëse, periudha është shumë e gjatë, asaj iu vendos nota maksimale për punën e saj, ...

Read More »

Ish-refugjatja shpallet mësuesja më e mirë në botë

Mësuesja palestineze, Hanan Al Hroub, për shkak të mënyrës së saj të mësimit ka fituar çmimin e mësuesit më të mirë në botë, prej 1 milion dollarësh. Hanan Al Hroub u rrit në një kamp refugjatësh palestinezë dhe tani punon si mësuese, raporton BBC-ja. Ajo është e specializuar për mbështetjen e fëmijëve, të cilët kanë qenë të traumatizuar nga dhuna. Fituesi ...

Read More »

Lista me dhjetë universitetet më të mira të Europës

Universitetet britanike janë më të mirat në Europë, pavarësisht rritjes së kostos për studimet e larta. Sipas një renditjeje të bërë nga “Times Higher Education” (THE), universitetet britanike përbëjnë ¼ e institucioneve më të mira të arsimit të lartë në Europë. “Oxford”, “Cambridge” dhe “Imperial College London” renditen në krye të listës. Rivalet më të forta të universiteteve britanike duket ...

Read More »

test