BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 83)

GREQI

“Shembet sistemi i sigurimeve shoqërore në Greqi “

Greqia do të duhet të bëjë shkurtime të reja tek pensionet në vitet e ardhshme  pasi plakja e popullsisë do të krijojë një deficit prej 3 miliardë euro, raporton gazeta gjermane Handelsblatt, duke vënë në dukje se pavarësisht ristrukturimit të ashpër të sistemit të pensioneve, problemi do të mbetet. Tashmë, sipas raporteve të gazetës, këtë vit fondi i pensioneve duhet ...

Read More »

Presidenti francez Oland fjalim në Parlamentin e Greqisë

  Në parlamentin grek në një seancë të veçantë, ditën e premte, më 23 tetor në ora 12:00, do të flasë presidenti francez, Fransua Oland, në kuadër të vizitës zyrtare që do të kryej në Athinë. Për vizitën e presidentit francez nga Parlamenti grek do të respektohen të gjitha rregulloret e protokollit që zbatohen në të gjitha vizitat zyrtare të ...

Read More »

Berlini –Greqisë: Mbaj refugjatët, do tju zvogëlojmë borxhet

 Qeveria gjermane është e gatshme për të zvogëluar kërkesat e tij financiare ndaj Greqisë në qoftë se Athina do të jetë dakord për të mbajtur brenda vendit  shumicën e refugjatëve sirianë të ardhur, thotë revista gjermane e biznesit WirtschaftsWoche. Sipas burimeve nga qeveria gjermane, mbështetur në informacionet e revistës, Berlini është i gatshëm për të ndihmuar ekonomikisht Greqinë në qoftë se do të ...

Read More »

Policia iu gjen në banesë 13 kg drogë, arrestohen tre autorët

Policia ka kryer kontroll banesash dhe ka arritur të sekuestrojë 13 kg drogë në dy banesa në zonën KRIA Vrisi Pella. Në total policia ka sekuestruar  13 kg kanabis të cilat janë  konfiskuar, ndërsa ka arritur të arrestojë tre persona, dy shtetas grekë përkatësisht  37 dhe 45 vjeç, dhe një  shtetas shqiptar, 22 vjeç. Të tre personat janë ndaluar me ...

Read More »

Në Mitilini Avramopulos, Shultz dhe Asselborn për problemin e refugjatëve

Në Mitilini  ditën e premte do të takohen Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz dhe Komisioneri grek për Migrim, Dimitris Avramopulos, për përcaktuar masat që do meren më lidhje me problemin e refugjatëve. Bashkë me ta  do të jetë dhe Ministri i Jashtëm për Cështjet Evropiane, Emigracionit dhe Azilit, i Luksemburgut, Jean Asselborn. Vizita është pjesë e informacionit mbi situatën ...

Read More »

Nafta për ngrohje: Skenarët që po shqyrtohen nga qeveria greke

Vetëm pak ditë është afati kohor kur fillojnë dhe procedurat për kompesimin e ndihmës së  naftës për ngrohje, dhe akoma Ministria e Financave nuk ka arritur të shqyrtojë cmimin dhe taksën e posacme të konsumit. Qeveria është duke shqyrtuar disa skenar: I pari ka të bëjë me eliminimin e plotë të ndihmës së naftës për ngrohje, nga e cila përfituan ...

Read More »

test