BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 5)

GREQI

Në Greqi Angelina Jolie! (Foto)

Portin e Pireut ka vizituar, të mërkurën në mëngjes, aktorja e famshme dhe ambasadorja e emrit të mirë të UNHCR-së, Angelina Jolie, gjatë një vizite të paralajmëruar  në Greqi. Jolie ka “mbytur” në përqafime fëmijët  refugjatë dhe emigrantë. Në orën 17.00 aktorja e njohur  ka pasur një takim të shkurtër me kryeministrin Aleksis Cipras në Megaro Maximos. Më parë  ishte ...

Read More »

Në ishullin Lesvos për refugjatët Angelina Jolie

Me statusin e Vullnetit të Mirë, ambasadori i UNHCR-së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët. pritet të vijë  në ishullin e Lesvos  aktorja e njohur Angelina Jolie. Avioni, i cili do të transferojë  Angelina Jolie do të mbërrijë në  aeroportin “Odiseas Elitis”, në qytetin  Mytilini në orën 9:00, ditën e  mërkurë. Aktorja e famshme pritet të udhëtojë për në ishull me ...

Read More »

Qeveria greke mohon kthimin e 1,500 refugjatëve nga Shkupi

E paqartë është informacioni në lidhje me fatin e 1500 refugjatëve që u përpoqën dje të kalonin kufirin me FYROM. Ministria e Brendshme  bëri të ditur se të gjithë  janë kthyer në Greqi, ndërsa gazetari i ABC Barbara Miller ka publikuar sot në Tëitter fotot nga ky rikthim. Sipas informacioneve  ushtria e Shkupit i ka hipur në kamionë dhe i ...

Read More »

Refugjati sirian: Duam ndihmën e Shqipërisë të kalojmë kufirin

Që prej së premtes, Konica është shndërruar në kampin më të ri të refugjatëve sirianë, duke strehuar 162 persona të larguar nga fushë betejat e Sirisë. Gjimnazi publik i Konicës është kthyer në strehën e tyre. Mahmudi është një prej shumë të rinjve që i ka shpëtuar luftës dhe është në kërkim të rrugës për në Gjermani, të cilën ai ...

Read More »

Zv/ministri grek: Turp për vendet që refuzojnë emigrantët ku 25 vite më parë ishin vetë të tillë

Zëvendësministri i Mbrojtjes në Greqi, Dimitris Vitsas, ka kritikuar ashpër vendet të cilat kanë refuzuar që të hapin dyert për emigrantët e ardhur nga Lindja e Mesme. Megjithëse nuk përmend konkretisht Shqipërinë, ai thotë se “25 vite më parë mijëra persona nga vende të ndryshme emigruan në Greqi për arsye ekonomike, ndërkohë që sot qeveritë e këtyre vendeve po refuzojnë ...

Read More »

2 mijë refugjatë kapërcejnë gardhin, kalojnë nga Greqia në FYROM

Afro 2 mijë refugjatë kanë mundur të thyejnë “gardhin” kufitar duke kaluar nga Greqia në FYROM. Siç shihet edhe nga pamjet, refugjatët kalojnë lumin duke ecur për disa orë në shi dhe në një terren të vështirë. Familje të tëra mbanin mbi supe fëmijët dhe sendet e tyre, të cilat i kishin me vete në kampin e Idomenisë. Në tentativë ...

Read More »

Refugjatët në Idomeni rrezikojnë nga sëmundjet infektive

Rreth 12 mijë refugjat janë bllokuar në baltë dhe mbeturina në kampin e refugjatëve  në Idomeni, në kufirin FYROM-Greqi. Në një video të kanalit televiziv “Ruptly” shihen fëmijë të shtrirë në shinat e trenit, të cilët mbajnë parulla, ku shkruhet: “Të hapen kufijtë” dhe “Ndoshta jemi fëmijë dhe nuk dimë shumë, por besojmë se sjellja e dikujt pa respekt, sepse ...

Read More »

Arrin në rreth 44,000 numri i refugjatëve dhe emigrantë në të gjithë Greqinë

Vazhdon të  rritet numri i emigrantëve  dhe refugjatëve  që  mbërrijnë  në  portin e Pireut në  Athinë , duke cuar në  rreth 44,000 persona të  ardhur në  të  gjithë  Greqinë . Sipas regjistrimit të bërë  ditën e dielë, 2,702 refugjatë dhe emigrantë mbërritën në Egje deri në 7:30 të  darkës. Në ishujt Lesvos, Kios, Samos, Leros, Rodos, Kos dhe Pharmakonisi ka ...

Read More »

Transferohen 162 refugjatë në Konicë, në kufi me Shqipërinë

Mbërritën refugjatët e parë sirianë  në kufirin me Shqipërinë. Mediat greke bëjnë me dije se 3 autobusë me 162 emigrantë kanë mbërritur dje rreth orës 18:00 në Konicë, 17 km larg nga kufiri  me Shqipërinë. Kështu Konica është rajoni i parë që pret emigrantët sirianë në kufi me Shqipërinë. Autobusët me refugjatët sirianë kanë mbërritur pasditen e së të premtes, ...

Read More »

test