BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 4)

GREQI

Rojat Bregdetare greke, qëllojnë me armë trafikatët turq

Arrestimi i dy trafikantëve turq, të moshës 27 dhe 21 vjec u krye nga Rojat Bregdetare greke menjëherë pas zbritjes  të 20 emigrantëve në ishullin e Panagia Oinousses.. Ka pasur të shtëna paralajmëruese në ajër nga rojat e bregdetit, por trafikantët u përpoqën për t’u kthyer me barkë drejt bregdetit turk, kështu që forcat greke kanë qenë të detyruar t’i ...

Read More »

Hyn në fuqi marrëveshja Turqi-BE për refugjatët

Marrëveshja mes Turqisë dhe Bashkimit Evropian për krizën e emigrantëve, ka hyrë sot zyrtarisht në fuqi. Marrëveshja parashikon që të gjithë klandestinët që hyjnë në Greqi do të kthehen pas në Turqi, nëse ata nuk aplikojnë për azil, apo nëse kërkesa e tyre refuzohet. Rreth 2 300 ekspertë mes tyre zyrtarë të sigurisë dhe të emigracionit si edhe përkthyer pritet ...

Read More »

Grupe të reja refugjatësh pranë kufirit shqiptar

Autoritetet greke njoftuan se zhvendosën grupe të reja refugjatësh nga Porti i Pireut drejt Janinës, qytetit kufitar me Shqipërinë. Mëngjesin e së premtes pesë autobusë me refugjatë, katër prej të cilëve me shtetas sirianë dhe njëri me shtetas afganë, u vendosën në Kampin e Filipiadhës, në periferi të Janinës. Kampi ndodhet 123 km nga kufiri shqiptar dhe në të, sipas ...

Read More »

Arrestohet shoferi grek i autobusit, kapet me drogë

Policia kufitare e Kakavijës ka vënë në pranga shtetasin grek Kostandinos Dimoulas, 44 vjeç banues në Janinë i kapur me drogë. Arrestimi i tij u bë pasi në xhepin e brendshëm të xhaketës iu gjet një qese e vogël me 4.2 gram kanabis sativa.Burimet policore bëjnë me dije se Dimoulas ishte shofer autobuzi. Autobuzi i tij u kontrollua me skaner ...

Read More »

Këtë vit Pashka më e ftohtë në vitet e fundit

Ringjallje të stuhive reshjeve të borës dhe të ftohtë duket se do të vij Pashka këtë vit sipas shkencëtarëve që studiojnë të dhënat dhe që bëjnë të ditur se do të jetë Pashka me e ftohtë ndër vite. Pavarësisht nga fakti se këtë vit Pashka vjen më ngadalë  dhe përkon me ditën e parë të muajit maj, moti do të ...

Read More »

Ekstradohet nga Greqi, i dënuari për vjedhje

Florec Ndoj i dënuar për akuzën e “Vjedhjes së kryer në bashkëpunim” është ekstraduar sot nga Athina. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë, me vendimin nr. 234, datë 20.02.2012 ka dënuar 26 vjeçarin lindur në Lezhë me 5 vjet heqje lirie. Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Athina u bë i mundur arrestimi në Greqi, me qëllim ekstradimi ...

Read More »

Arrestohet i moshuari në Greqi,fshehu drogën me ngjitës tek këmbët

Sipas mediave greke një shqiptar i moshuar është arrestuar nga autoritetet greke, pasi u kap me një sasi lënde narkotike e llojit heroinë, të cilën e kishte fshehur në trup. Bëhet fjalë për 652 gramë heroinë, e cila iu gjet një 62-vjeçari shqiptar. Ai e kishte fshehur drogën të këmbët, ku e kishte lidhur me ngjitës. Përveç sasisë së heroinës, ...

Read More »

Greqia: Ndëshkime për vendet që u mbyllën kufijtë

Greqia ka këmbëngulur që në prag të samitit të sotëm të Turqisë me Bashkimin Evropian për çështjen e emigrantëve, të caktohen sanksione për vendet anëtare të cilat në mënyrë të njëanshme kanë vendosur të mbyllin kufijtë e tyre për hyrjen e refugjatëve. Zëvendësministri grek i Mbrojtjes, Dimitris Vitsas, i cili udhëheq grupin e punës për refugjatët, deklaroi sot se Evropa nuk duhet të ketë në ...

Read More »

Axhenda e Avramopoulosit në Tiranë

Komisionari i Bashkimit Evropian për Migrimin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos zhvillon të premten një vizitë zyrtare në Tiranë. Zyra e shtypit e Delegacionit të Bashkimit Evropian ka bërë me dije axhendën e Avramopoulisit, që përfshin takime me krerët më të lartë të shtetit. Avramopoulos do të pritet në orën 9:00 në Kryeministri nga kreu i qeverisë Rama, ...

Read More »

Ministri i Mbrojtjes Kammenos kërkon dorëheqjen e zv.ministrit Mouzala

  Mban qëndrimin e tij  për dorëheqjen e menjëhershme të Janis  Mouzala, kryetari i Grekëve të  Pavarur Panos  Kammenos, në deklaratën  pas takimit që pati me kryeministrin Aleksis Cipras në Megaro Maximos. Këmbngulja e Kammenos për dorëheqjen e Mouzalas, vjen pas shprehjes së këtij të fundit në një intervistë televizive për problemin e refugjatëve duke e shprehur “Maqedoni” dhe jo ...

Read More »

test