BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 3)

GREQI

Kapen me 1.3 kg heroinë, pranga dy shqiptarëve në Greqi

Policia greke ka arrestuar sot dy shtetas shqiptarë pasi në makinën e tyre u gjet një sasi prej 1.3 kg heroinë. Gjithashtu, në një nga sedilet e pasme ishin fshehur 500 gramë duhan, që gjithashtu ishin kaluar kontrabandë. Arrestimi u bë në vendin e quajtur Kalpaki, rreth 26 km nga pika e kalimit të kufirit të Kakavijës. Sasia e drogës ...

Read More »

Paradë ushtarake për përvjetorin e 25 marsit të Greqisë

Me paradën ushtarake në Sindagma para Presidentit të Republikës dhe paradën e studentëve në Selanik,janë mbyllur ceremonitë për përvjetorin e 25 marsit. Parada u ndoq nga shumë njerëz, ndërsa në podium e pushtetarëve kanë qënë zëvendëskryeministri, Janis Dragasakis, kryetari i Kuvendit të Greqisë Nikos Voutsis, Ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos, lideri i opozitës Kyriakos Mitsotakis si dhe përfaqësues të partive ...

Read More »

Jeta në Indomeni përcjell nga fotografët shqiptarë (FOTO)

Dy fotografë shqiptarë, Gent Shkullaku i LSA-së , Light Studio Agency dhe Armando Babani i agjencisë EPA prej ditësh ndodhen në Idomeni për të përcjellë përmes fotove jetën e atyre mijëra emigrantëve që jetojnë në çadra dhe kushte tepër të vështira. “Hapni kufijtë” janë fjalët që janë shkruar në çadrat ku po jetojnë emigrantët. “Hapni kufijtë” është shprehja që lexohet ...

Read More »

Lind foshnjën e vdekur, nuk e varros dot, s’ka përkthyes

Një grua  30-vjeçare shtatzënë nga Kurdistani ka mbërritur pas shumë vuajtjeve në kampin e refugjatëve në Katsikas të mërkurën pasdite. Gruaja gati për të lindur është dërguar menjëherë në spitalin Hatzikosta të Janinës. Fëmija që donte aq shumë ta sillte në jetë ka lindur i vdekur. 30-vjeçarja  po përballet edhe me një tjetër sprovë burokratike për varrosjen e fëmijës. Gruaja ...

Read More »

Tragjedi në Hania, pema vret shoferin (VIDEO-FOTO)

Një tragjedi ka ndodhur sot në Hania, në Kretë , kur një pemë ka rënë në rrugë mbi një makinë ,për shkak të erës së fuqishme dhe si pasojë ka gjetur vdekjen e tmerrshme shoferi 58 vjeçar. Aksidenti ka ndodhur në rrugën  kryesore Leoforo Souda . Për fat të keq zjarrfikësit dhe ekipet e shpëtimit  të ambulancës që kanë mbërritur ...

Read More »

Dy vëllezër me origjinë nga Greqia në mesin e të zhdukurve në Bruksel

Dy studentë amerikanë dhe një britanik besohet të jenë në mesin e të zhdukurve pas sulmeve terroriste në Bruksel. Vëllezërit Sascha dhe Alexander Pinczowski, që në përputhje me profilin e Sascha në Facebook, janë me origjinë nga Vouliagmeni, por që jetojnë në Nju Jork, gjendeshin në aeroportin e Brukselit dhe që atëherë askush nuk ka lajm për ta. Sipas mediave ...

Read More »

Alarm për bombë në aeroportin e Athinës

Një telefonatë anonime vuri Athinën në gatishmëri pas një alarmi për bombë në aeroportin ndërkombëtar. Sipas telefonatës së bërë rreth orës 09:35 me orën lokale, në aeroportin “Eleftherios Venizelos” është vendosur një pako shpërthyese. “Të evakuohet aeroporti. Do të bëhet njëlloj si në Bruksel. Ky nuk është njoftim i rremë”, u tha gjatë telefonatës. Policia menjëherë nisi kontrollet në aeroport ...

Read More »

Zyrtarë turq mbërrijnë në Lesbos për marrëveshjen me BE-në

Në ishullin grek Lesbos kanë mbërritur 18 zyrtarë turq për të ndihmuar në zbatimin e marrëveshjes së nënshkruar mes Ankarasë dhe Bashkimit Evropian për zgjidhjen e krizës së klandestinëve. Zyrtarët, burra dhe gra, të cilët do të punojnë bashkë me  autoritetet greke, mbërritën në portin Mitilini me një traget turk pasagjerësh. Një ditë pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes, e ...

Read More »

Policia greke bllokon 53 kg drogë në Greqi, vinte nga Shqipëria

Policia greke ka sekuestruar sot mbi 52 kg lëndë narkotike që vine nga Shqipëria në drejtim të shtetit helen. Rasti i parë është regjistruar pranë Kapshticës, ku u në një mjet u gjetën 3 çanta me 24 pako të mbushura me 39 kg 770 gr marijuanë. Rasti i dytë u kap në Pribelpto të Janinës, ku u gjet e fshehur ...

Read More »

Selanik, miratohet plan-veprimi rajonal për krizën e refugjatëve

Në Selanik është miratuar plan-veprimi i përbashkët rajonal për krizën e refugjatëve, ku është dakordësuar mes përfaqësuesve të Avokatit të Popullit, institucioneve kombëtare për të Drejtat e Njeriut të Shqipërisë dhe vendeve te tjera të rajonit. Ky plan parashikon që refugjatët dhe emigrantët të gëzojnë të drejtën e mbrojtjes kundër çdo diskriminimi, ndërkohë që çdo shtet ka për detyrë të ...

Read More »

test