BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 21)

GREQI

Fermerët grekë kërcënojnë, një komitet në parlament , ndryshe zbresim në Athinë

Krijimin e një  Komiteti për t’i përfaqësuar në parlament, i cili do të marrë parasysh kërkesat e  fermerëve  dhe blegtorëve janë  duke kërkuar përfaqësuesit e barrikadave që morën pjesë në takimin në Tempe. Ata theksojnë se vendimi që do të rezultojë do të përcaktojë dhe qëndrimin  e tyre  përndryshe paralajmëruan se do të zbresin traktorët në Athinë. Për më tepër, ...

Read More »

Arrestohen dy të dyshuar xhihadist në Evros të Greqisë

Alarm ka vënë  policia pas arrestimit të dy të dyshuarve xhihadist në  autobuzin e Aleksandropolis  ndërsa  shërbimet europiane të inteligjencës të jenë në linjë të hapur . Sipas informatave paraprake, të dy personat  me origjinë nga Bosnja Hercegovina  dhe Jemeni respektivisht, ishin mbajtës të pasaportave suedeze dhe kishin hyrë legalisht në vend, ndërsa u arrestuan për shkelje të ligjit për ...

Read More »

Sulmohen me lëndë plasëse molotov zyrat e partisë së PASOK-ut

Sulm me përzierje molotov  kanë lëshuar persona të panjohur  në agim të së shtunës  në zyrat e PASOK-ut  në Harilau Trikupi. Rreth 50 njerëz, rreth orës  dhjetë hodhën kokteje molotovi në hyrje të zyrës, duke shkaktuar dëme material të konsidererueshme. Policia po kërkon për autorët. “Kjo është hera e dhjetë që  zyrat e PASOK-ut janë sulmuar me koktej molotovi”, thuhet ...

Read More »

Qëllojnë me armë parukierin e njohur, tentuan t’i rrëmbenin çantën me euro

Dy persona të panjohur kanë qëlluar me armë të shtunën vonë,  parukierin e njohur  të “Make up artist” Panos Kalicis, në zonën  Likavitu. Paurikeri  i njohur ka marrë plumba në gjoks dhe këmbë ndërsa është shtruar në spital në gjendje të rëndë, por fatmirësisht është  jashtë rrezikut për jetën në spitalin “G. Gennimatas”. Sulmi mbi 41 vjecarin është kryer në ...

Read More »

Punojnë normalisht anijet nga nesër – vijnë protesta të reja

Pezullimi i përkohshëm i veprimit industrial, dhe greva të reja 48-orëshe për të enjten dhe të premten e ardhshme 4 dhe 5 shkurt, vendosi në mbledhjen e sotme, Komiteti Ekzekutiv i Federatës Detare  Panhelenikes. Kështu anijet do të nisen rregullisht nga nesër, pas orë s 6 të mëngjesit  pë r  në  të gjitha destinacionet.

Read More »

Vazhdojnë abstenimin avokatët e Greqisë

Kuvendi i Kryetarëve të Shoqatave të Avokatëve të Greqisë   vendosi njëzëri të vazhdojë abstenimin në gjithë Greqinë deri në 8 shkurt 2016. Kryetarët e Shoqatave të Avokatëve, u informuan nga presidenti dhe kryetari i Odës së Avokatëve të Athinës Vas. Aleksandris mbi zhvillimet në  sigurimet shoqërore. Ata përsëritën qëndrimin e tyre se një dialog i vërtetë presupozon tërheqjen e draftit ...

Read More »

Kreu demokrat Micotaqis: Jo në qeveri në rrethanat e tanishme

Kundër ardhjes në  qeveri në  rrethanat e tanishme  foli gjatë një takimi  kreu i opozitës greke  Kiriakos Micotaqis, i cili shprehu bindjen se kjo nuk do të jetë zgjidhja e duhur për vendin. Duke folur nga konferenca “Ekonomik”  natën e së  premtes në një takim  të titulluar «Bota në 2016 Gala Dinner», kryetari i partisë Demokracia e Re, ka sulmuar ...

Read More »

Sulm me molotov në banesën e Ministrit të Shtetit grek Flaburari

Një  sulm zjarrvënie u zhvillua mbrëmë në shtëpinë e Ministrit të  Shtetit grek  Alekos Flaburari në  Eksarqia. Ministri ishte në shtëpi, por burimet bëjnë  të  ditur se nuk ka patur rrezik për jetën. Sipas policisë një numër i panjohur  personash kanë   hedhur dy kokteje molotovi në shtëpinë e Ministrit të  Shtetit duke shkaktuar  dëme të vogla. Sulm vrasës Për sulmin ...

Read More »

Greqi: Në grevë të martën autobusët, trolei, metro dhe tram

  Ditën e martë  autobusët, trolei, metro, trenat e periferisë dhe tram-i nuk do të punojnë.  Pikërisht ngujimi do të jetë të martën e ardhshme, 2 shkurt nga ora 11:00 deri 16:00, organizuar nga  Organizata e Punëtorëve  të Athinës  dhe Organizata e  transportit urban (Oasa). Në të njëjtën ditë, në orën 12:00, sindikatat e transportit urban, OSI, STASI,POS, dhe OASTH ...

Read More »

Në Athinë të shtunën kuarteti – fillon vlerësimi ekonomik grek

Rikthimi i kreut të misionit të institucioneve evropiane  në Athinë do të  vijnë ditën e shtunë, ka konfirmuar zëdhënësi i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas. Sipas Shinas, kreu i misionit me nivelet teknike që janë tashmë në Athinë, do të fillojnë diskutimet me autoritetet greke në fillim të javës. Ardhja e kreut të Kuartetit, përbëhet nga  Declan Costello (BE), Delia Velkouleskou ...

Read More »

test