BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 20)

GREQI

Deri më 30 prill afati i biletave të vjetra

Deri më 30 prill 2016 kanë afat  biletat e vjetra, të transportit urban të Athinës, me vlerë 1.20 euro, e cila është në posedim të publikut që udhëtojnë, ndërsa kartat vjetore dhe ato 6 mujore do të vazhdojnë të ketë afat deri në mbarim të skadimit . Kartat mujore dhe vjetore si dhe  për kuponat përkatëse mujore të trajtuara, prerja ...

Read More »

Pjesëmarrje masive pritet në grevën mbarëkombëtare në Greqi të enjten

E “akullt” do të hyjë në Greqi dita e enjte për shkak të grevës së përgjithshme që kanë deklaruar shoqatat  GSEE dhe ADEDY kundër projekt-ligjit për Sigurimet Shoqërore. Centralizimi do të zhvillohet në ora 11 në sheshin Klafthmonos . Përqendrimi i PAME në orën 10:30 në Omonia. Në Athinë, përgatitet të zbresin fermerët nga  gjithë Greqia  për të marrë pjesë ...

Read More »

Propozohen tre personat për Çmimin Nobel të Paqes

85 vjeçarja  Emilia Kamvisi ( në foto) dhe peshkatari 40 vjeçar Stratis Valamios  si dhe aktorja legjendare Susan Sarandon janë  propozuar nga Greqia për Çmimin Nobel të Paqes,  si përfaqësues të të gjithë vullnetarëve të huaj, ,  njoftoi  kryetari i Akademisë së Athinës, Thanasis Valtinos. Dorëzimi në  Komitetine Norvegjisë  për çmimin Nobel të Paqes u bë në Sekretariatin e Përgjithshëm ...

Read More »

Vullnetarët grekë presin nominim për Nobel

Udhëheqësi i një grupi vullnetar në ishullin grek Kos ka mirëpritur lajmin se banorët e ishullit kanë qenë të nominuar për çmimin Nobel për Paqen. George Chartofillis, presidenti i “Lëvizjes për Solidaritet Egje”, tha se një fitore do t’i “japë kuptim punës që ata kanë bërë”, shkruan BBC. “Lëvizja për Solidaritet Egje” është një nga 16 grupet vullnetare nga ishujt ...

Read More »

Rritet bileta e transportit

Rritja e biletave në transportin urban fillon që të  hënën dhe çmimi i  një bilete do të jetë  në 1.40 euro nga 1.20 që ishte më parë, ndërsa mbeten të qëndrueshme,biletat me  60 cent. Përveç çmimit do të rritet dhe kohëzgjatja e vlefshmërisë së biletës, nga 70 minuta për momentin, në një orë e gjysmë. Kujtojnë se rritja e çmimeve ...

Read More »

Në klimë të mirë, takimi Cipras-Avramopulos për refugjat

Greqia nuk është në bankën e të akuzuarve, për të përmbushur angazhimet  dhe pretendimet nga të tjerët si dhe  për të marrë  sipër obligimet dhe detyrat e tyre , tha kryeministri Aleksis Cipras, gjatë takimit me Komisionerin  Përgjegjës për Emigracionin Dhimitris Avramopulos në Megaro Maximos. Kryeministri  informoj Avramopulos për vendimet e marra nga komiteti ndërministror të shtunën e kaluar dhe ...

Read More »

Bllokohen rrugët dhe zonat doganore nga fermerët grekë

Të palëkundur  në kërkesën e tyre për tërheqjen e projekt-ligjit mbi pensionet dhe të vendosur të ngurtësojnë protestat e tyre, qëndrojnë fermerët në Evros. Nga ora 11:00 u ndalua për  një kohë të papërcaktuar hyrja  dhe dalja e kamionëve në zyrën doganore në Kipon. Autoritetet e Turqisë kapur ndaluar automjetet e veçanta komerciale brenda territorit turk në mënyrë që të ...

Read More »

test