BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 2)

GREQI

Shqipëria, paketa të përbashkëta turistike me Janinën

Paketat e përbashkëta turistike rajonale do të sjellin më shumë turistë. Për këtë, Agjencia Kombëtare e Turizmit, në bashkëpunim me shoqatat e turizmit dhe hotelerisë në vend po ftojnë grupe operatorësh turistikë të rajonit për t’i njohur ata me destinacionet turistike shqiptare. Të hënën, një grup operatorësh turistikë të qarkut të Janinës nisën një vizitë dy ditore në Shqipëri, ku ...

Read More »

Greqia nis dëbimin e emigrantëve drejt Turqisë

Në kuadër të planit të Bashkimit Europian për lehtësimin e krizës së emigracionit në Europë, anijet e para me emigrantë që po dëbohen nga Greqia kanë mbërritur në Turqi. Sipas BBC-së, disa dhjetëra emigrantë, të hipur në tragete në ishullin e Lesbos kanë mbërritur tashmë në Dikili, në perëndim të Turqisë. Ndërkohë, agjencia e BE-së për kontrollin e kufirit, Frontex, ...

Read More »

5.3 kg drogë në Kostur, pranga shoferit shqiptar

Sekuestrohet sërish drogë nga Shqipëria në anën tjetër të kufirit. Mësohet se policia greke ka ndaluar një mjet në Kostur, pranë Kapshticës, ku janë gjetur dhe sekuestruar 5 pako me drogë. Policia ka bërë të ditur se sasia e drogës arrinte në 5. 3 kilogramë. Gjithashtu, policia greke ka arrestuar edhe shoferin, një shtetas shqiptar 46 vjeç, si dhe personin ...

Read More »

Reagon qeveria greke pas zbulimit të dialogut nga WikiLeaks

Shpjegim nga FMN do t’i kërkojë qeveria greke pas dialogjeve për negociatat që e ka shkaktuar sensacion të madh pasi u publikuan. Shpallja e dialogjeve-të fshehta në faqen e internetit ËikiLeaks çoi në thirrjen e një takimi në Maximos Mansion , nën drejtimin e kryeministrit Aleksis Cipras. Burime qeveritare kanë deklaruar dhe më parë për të ANA-MPA, se qeveria nuk ...

Read More »

Hendeku FMN dhe insitucioneve evropiane: Dialogjet midis Thomsen – Velkouleskou për problemin grek

  Hendeku i madh mes Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe institucioneve evropiane për problemin grek zbulon WikiLeaks, duke paraqitur raportin e drejtorit të Çështjeve Evropiane të FMN-së, Paul Thomsen, përfaqësuesi i Fondit në kuartet,dhe Delia Velkouleskou, përgjegjëse e financave të ekipit teknik, Iva Petrova. Sipas këtij dialogu, stafi i FMN-së duket të ketë mendime të dytë në lidhje me kthimin e ...

Read More »

Greqia liberalizon kanabisin industrial

Ministria greke e Bujqësisë, në bashkëpunim me atë të Drejtësisë dhe Ministrinë e Mbrojtjes së Qytetarit, kanë vendosur lejimin e kultivimit të kanabisit industrial në Greqi. Vendimi u mor pas një maratone konsultimesh mes grupeve të interesit, si dhe parashikon vërshim të të ardhurave në ekonominë greke. Sipas Ministrisë greke të Bujqësisë, për kultivimin e kanabisit do të licencohen menjëherë ...

Read More »

Shkatërrohet banda e shqiptarëve në Athinës

Gjashtë shtetas shqiptarë dhe një grek ranë në prangat e policisë helene, pasi akuzohen se kanë kryer vrasje, si dhe vjedhje banesash e makinash në disa zona të Athinës. Banda akuzohet specifikisht për dy tentativa vrasjeje me paramendim, dy vjedhje, një tentativë vjedhjeje, një bastisje, një zjarrvënie automjeti dhe trafikim të lëndëve narkotike. Uniformat blu u kanë sekuestruar në cilësinë ...

Read More »

Përleshje të reja në Kios – thika mes emigrantëve

  Kazan që zjen është shndërruar qendra e strehimit në ishullin Kios si pasojë e  konflikteve ndërmjet grupeve të ndryshme emigrantësh që  tani është bërë e zakonshme. Bashkëjetesa e emigrantëve të kombësive të ndryshme për një kohë të gjatë duket se krijon një problem të rëndësishëm, pasi dhe këtë herë sherri ka qënë ndërmjet emigrantëve afganë dhe sirianë. Thuhet se ...

Read More »

Greqi, zbulohet ku e fshihte shqiptari drogën

Një 30-vjeçar është arrestuar këtë të enjte nga oficerët e policisë së sektorit kundër narkotikëve, pasi akuzohet për posedim dhe trafikim të lëndëve narkotike. Pas një hetimi disa mujor që ishte bërë nga policia, u zbulua se 30-vjeçari jetonte në një stan, në një zonë rurale duke fshehur drogën me kujdes nën shkurret e dendura pranë një përroi. Gjatë operacionit policor të ...

Read More »

Përleshje mes emigrantëve në Pire (VIDEO)

Incidente të rënda kanë ndodhur të mërkurën në mbrëmje në mes të emigrantëve sirianë dhe afganë në portin e Pireut. Nga përleshjet janë plagosur tetë vetë, një emigrant në gjendje të rëndë dhe shtatë të plagosur lehta të cilët përcjellë të gjithë në spitalin Tzanio për tu dhënë ndihma e parë. Sipas burimeve bëhet e ditur se përleshja ka ardhur ...

Read More »

test