BREAKING NEWS
Home » GREQI (page 10)

GREQI

20.000 mijë refugjatë të bllokuar në Greqi

Mijëra  refugjatë në Edhomeni ku numri i tyre arrin rreth 5.500 janë  në pritje për të kaluar në zonën neutrale midis Greqisë dhe Shkupit. Megjithatë, kalimet mbeten të mbyllura,  autoritetet e vendit fqinj nuk lejojnë askënd që të kalojë, e cila çon në një gjendje  gjithnjë e më shumë të  koncentruar në Idomeni, duke shkaktuar “asfiksi”. Mbrëmë, sipas informatave të ...

Read More »

Ban Ki-moon: Ndërhyrja e OKB-së për kufijtë e mbyllur refugjatëve

Për refugjatët dhe emigrantët që nuk kalojnë  për shkak të kufizimeve të imponuara nga Austria, Sllovenia, Kroacia, Serbia dhe Maqedonia, denoncon duke dërguar një mesazh të fuqishëm  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së vuri në dukje se këto akte “nuk janë në përputhje” me Konventën e vitit 1951 mbi refugjatët dhe theksoi se mbyllja ...

Read More »

Zhvillimet në korridorin e Ballkanit: Kalojnë vetëm 500 refugjatë në ditë

Krerët e forcave të policisë së Sllovenisë, Austrisë, Fyrom , Serbia dhe Kroacia kanë rënë dakord për të kufizuar rrjedhjen e emigrantëve për rreth 580 njerëz në ditë, tha  policia sllovene. Ky vendim do të rrisë presionin mbi kufirin verior të Greqisë. Më parë, Ministri i Brendshëm serb Nebojsha Stefanoviq ka deklaruar se numri i refugjatëve në Kroaci, Slloveni dhe ...

Read More »

Greqi: Kapet me 200 kg drogë, arrestohet shqiptari

Policia greke ka vënë në pranga një shqiptar të ndaluar me 200 kg lëndë narkotike. 40-vjeçari identiteti i të cilit nuk bëhet me dije ende, është kapur në Konicë teksa transportonte me automjetin e tij 200 kg kanabis sativa, të ndarë në 131 pako. Mësohet se lënda narkotike ishte fshehur në sediljet e pasme të makinës dhe dyshohet se kishte ...

Read More »

Qëndra e Sëmundjeve Infektive : 136 të vdekur nga gripi

  Rritet vazhdimisht lista e viktimave të komplikuar nga gripi i cili është akoma në rritje. Sipas të dhënave të reja në Qendrën e Kontrollit të Sëmundjeve Infektive (KEELPNO) ditën e enjte u shpallën  katër vdekje të tjera, duke e çuar numrin e vdekjeve gjithsej në 136 persona . Raste të reja janë të shpeshta që vijnë në repartin e ...

Read More »

Avramopulos: BE-ja ka dhjetë ditë për të vepruar, ndryshe rrezikon Shengeni

  Bashkimi Evropian ka edhe dhjetë ditë për të arritur një reduktim të ndjeshëm të refugjatëve që vijnë  nga Turqia “përndryshe ekziston rreziku i të gjithë sistemit (Schengen) që të shembet,” tha komisioneri i Emigracionit për Greqinë  Dimitris Avramopulos pas takimit të Ministrave të Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme të  BE-së në Bruksel. Takimi u zhvillua në prag të Konferencës ...

Read More »

Tenativë vetvrasje dy emigrantë në sheshin “Viktoria” në Athinë

Tentative vetëvrasje kanë kryer  dy emigrantë në sheshin “Viktoria” në Athinë të cilët tentuan të vetvareshin me rrobat e trupit në pemët e sheshit ku qëndrojnë prej disa ditësh. Të dy burrat, të cilët përdorën shalle dhe këmisha për t’i dhënë fund jetës së tyre, por janë shpëtuar në minutën e fundit nga bashkëkombasit e tyre, ndërsa është njoftuar ambulanca ...

Read More »

Thirrje ambasadores së Greqisë për marrëdhënie miqësore me Austrinë

Me vendim të ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzia, ambasadorja e  Greqisë në Vjenë, Krisoula Aleiferi është ftuar në Athinë për konsultime “, për të ruajtur marrëdhënie miqësore mes shteteve dhe popujve të Greqisë dhe Austrisë.” Komunikata thotë: “Është e qartë se problemet më të mëdha në BE nuk mund të kontrollohet nga mendimet, qëndrimet dhe iniciativat ekstra-institucional që kanë ...

Read More »

Tsipras takim me Komisionerin e Lartë të OKB-së

Takim me Komisionerin e Lartë të OKB-së për Refugjatët (UNHCR) Filippo Grandi kishte kryeministri Alexis Tsipras. Biseda mes tyre  veçanërisht është  fokusuar në sigurimin e mbështetjes nga UNHCR-së autoriteteve greke për menaxhimin e flukseve të refugjatëve. Në të njëjtën kohë, ata diskutuan aspektet e operacionit të NATO-s dhe promovimin e zhvendosjes  së procesin e refugjatëve në vendet-anëtare të BE-së. Për ...

Read More »

test