BREAKING NEWS
Home » GREQI

GREQI

“E turpshme dhuna e policisë së Shkupit ndaj refugjatëve”

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras, dënoi dhunën e përdorur nga policia e Shkupit kundër emigrantëve. Kreu i qeverisë tha se kundërpërgjigja me gaz lotsjellës dhe plumba gome kundrejt qindra azil-kërkuesve  që kërkojnë të kalojnë kufirin është diçka me të vërtetë e turpshme. Cipras theksoi se aktet e tilla të dhunës nuk bëjnë pjesë në vlerat e një shteti evropian dhe ...

Read More »

Tension në Idomeni, refugjatët tentojnë të kalojnë kufirin (FOTO)

  Qindra refugjatë në kampin e Idomenit kanë tentuar të kalojnë sot gardhin që ndan Maqedoninë me Greqinë. Policia maqedonase ka përdorur gaz lotsjellës për të zmbrapsur refugjatët, të cilët janë përgjigjur me gurë. Përleshjet kanë nisur pasi një turmë prej 500 njerëzish ka reaguar ndaj zërave se kufiri do të hapej. “Tri grupe emigrantësh, gjithsej 500-700 veta, të cilët kanë ...

Read More »

2 shqiptarë ndalohen me 23 kg kanabis në Selanik

Në kuadër të një operacioni antidrogë në qytetin e Selanikut janë arrestuar dy shtetas shqiptarë. Policia vendase ka bërë të ditur se ata janë të moshave 26 dhe 38 vjeç. “Protothema.gr” shkruan se dy shqiptarët janë kapur me 23 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar si kanabis sativa. Ndërkohë, nga hetimet rezulton se droga vinte nga Shqipëria dhe ishte e destinuar ...

Read More »

Shqipëri-Greqi-Itali, takim për refugjatët

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotsias deklaroi këtë të premte se, në Selanik do të mbahen dy mbledhje të rëndësishme për refugjatët, me pjesëmarrjen e shteteve fqinje, mes të cilave edhe Shqipëria. Takimet do të zhvillohen në datat 14 prill dhe më 21 prill. Takimi i parë do të jetë trepalësh, me pjesëmarrjen e Shqipërisë, Italisë dhe Greqisë, ndërsa në ...

Read More »

Greqia, studim për linjë hekurudhore me Shqipërinë

Këshilli i Rajonit të Epirit, në Greqinë  Veriore,  ka shpallur konkurrimin për këshillim teknik  dhe studimin mbi zhvillimin  e ndërtimit të rrjetit hekurudhor mes këtij rajoni dhe Shqipërisë. Sipas burimeve  zyrtare greke kompania që do të studiojë ndërlidhjen e  dy rrjeteve hekurudhore mes Greqisë dhe Shqipërisë,  do të duhet të bashkëpunojë edhe me autoritetet shqiptare të hekurudhave. Ndërkohë, financimi për ...

Read More »

Kaos në Pire: Refugjati kërcënon me hedhjen e një foshnje(VIDEO)

Përplajse dhe intensitet ka patur ditën e mërkurë në mesditë në portin e Pireut kur është dhënë njoftimi nga tre sekretarët e përgjithshëm të ministrive për refugjatët, për t’i larguar këta të fundit dhe për të liruar hapësirat e portit E3 të Pireut. Por refugjatët kanë kundërshtuar dhe kanë filluar të thërrasin me britma se nuk do të largohet nga ...

Read More »

Kyritsi deklaron në iTIMES: «Pireu dhe Idomeni do të zbrazen”

Përfaqësuesi i trupit koordinues për refugjatët Jorgos Kyritsi foli për itimes.gr në lidhje me rritjen e shpejtësisë së krizës së refugjatëve në Greqi. Pyetur nga itimes.gr se si do të veprojë qeveria greke në lidhje më dhunën në mes emigrantëve Kyritsi u përgjigj: “Njerëzit janë në kushte të vështira. Ka raste individuale dhe të personalizuara të delikuencës me shkaqe të ...

Read More »

Ishullin Lesvos do të vizitojë Papa Françesku dhe Patriarku Bartolomeu

Në një gjest simbolik, Papa Françesku, Patriarku Ekumenik Bartolomeu, Kryepeshkopi i Athinës Hieronymus, dhe presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopulos do të do të shkojnë më 15 prill në ishullin Lesvos të Greqisë . Primatët ortodoksë, katolikë dhe të kishës greke do të vizitojnë qendrën e strehimit të refugjatëve në ishull dhe do të kenë takime me emigrantët dhe njerëzit që ...

Read More »

Hapet taxisnet për kthimin e taksave në Greqi – Udhëzime të hollësishme

U hap ditën e martë portal i Taxisnet për dorëzimin elektronik të kthimit të taksave. Taxisnet është vlerësuar për të pranuar këtë vit rreth 6 milionë euro, kthimet tatimore nga shumë familje. Ashtu si dy vitet e fundit shumë prej kodeve të taksave të të ardhurave dhe të mbajtjes të të ardhurave do të plotësohet nga Sekretariati i Përgjithshëm i ...

Read More »

test