BREAKING NEWS
Home » BOTA

BOTA

Mbytet gomonia me 70 refugjatë, 43 të humbur

Nga brigjet italiane vjen një tjetër tragjedi, ku një gomone me 70 refugjatë është mbytur në ujërat e Mesdheut. Sipas medieve ndërkombëtare, bëhet fjalë për një gomone të nisur nga Libia, e cila është fundosur rreth 4 milje nga bregu i Sabratës. Një anije tregtare, që u gjend rastësisht aty, arriti të shpëtonte 27 persona, ndërsa 43 të tjerë janë ...

Read More »

5 euro edhe në formë metalike (Foto)

Gjermania do të hedhë në qarkullim  monedhën 5 euro, në formë metalike. Gjatë prezantimit të kësaj monedhe, ministria gjermane e Financave ka thënë se është tërësisht e re dhe do të ketë një kombinim i komponentëve metalike dhe plastike, transmeton “lajmi.net”. ‘Deutsche Bundesbank’, tha se monedha do të jetë e vlefshme për të bërë të gjitha pagesat në Gjermani. Sipas ...

Read More »

Republika Çeke do të ndryshojë emrin

Ministri  i Jashtëm i  Republikës Çeke ka deklaruar se ka një emër të shkurtër  që të përdoret  si në gjuhën angleze dhe në gjuhë të tjera për të shënjuar shtetin. Lubomir Zaoralek ka shprehur besim se do të ketë mbështetjen kolegëve ministra të të dy kaheve të parlamentit për të shtuar emrin e Republikës Çeke në regjistrin e Shteteve të ...

Read More »

Koreografia e bjellorusit në Eurovizion me ujqër në skenë

Performanca dhe spektakli skenik janë kthyer vitet e fundit në një gjë të zakonshme në Eurovizion. Një shfaqje e pazakontë këtë vit do të dhurohet nga këngëtari bjellorus Ivan. Ai planfikon të performojë lakuriq dhe i rrethuar nga ujqërit. Pamjet e koreografisë së 21-vjeçarit janë publikuar nga “LifeNews”. “Kjo padyshim se do të jetë një përvojë e mrekullueshme”, tha Ivan ...

Read More »

Sulm kamikaz në Rusi

Një stacion policie në qytetin rus Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës. Sipas raportimeve të para, tre kamikazë janë përgjegjës për sulmin. Policia nuk ka dhënë asnjë detaj lidhur me këtë ngjarje, ndërsa për momentin nuk flitet për viktima, përveç autorëve të sulmit. Agjencia e lajmeve “RIA Novosti” citon një burim, sipas të cilit tre kamikazë kanë përdorur ...

Read More »

Kërcënimet e sigurisë, në qendër të takimit të G7-ës

Kërcënimet ndaj sigurisë globale janë ndër temat kryesore në diskutimet e Sekretarit të Shtetit, John Kerry, me ministrat e Grupit të Shtatëshes në takimin dy ditor në Hiroshima të Japonisë. Kerry mbërriti sot në Hiroshima pas një vizite në Afganistan. Ai është i pari Sekretar amerikan i Shtetit që viziton Hiroshimën, e cila u shkatërrua nga bomba atomike amerikane në ...

Read More »

Kryeministri i Ukrainës jep dorëheqjen

Kryeministri i Ukrainës, Arseny Yatseniuk, ka dhënë dorëheqje nga posti gjatë një prononcimi për televizionin. “Kam marrë vendim që të jap dorëheqje nga posti i kryeministrit të Ukrainës. Të martën, më 12 prill, do t’ia dorëzoj atë parlamentit”, ka thënë Yatseniuk në komentet që janë transmetuar në kanalet televizive të Ukrainës. Yatsenyuk ka qenë në këtë detyrë që kur ish-presidenti ...

Read More »

Shkroi “Kthehu “Hitler”, dënohet me burg

Postimi ”Kthehu Hitler” në rrjetin social “Facebook”, i ka kushtuar një shtetasi të FYROM dënimin me dy vite e gjysmë burg në Austri. Juria e gjykatës të qytetit Sankt Poelten, të enjten e kaluar, e shpalli të fajshëm të dënuarin për shpërndarje të propagandës naziste, që është rreptësisht e ndaluar në shumë vende evropiane. Burri me profesion kuzhinier, është arsyetuar ...

Read More »

Berlusconi gjysh për herë të nëntë, gafa, ngatërrohet nga kush

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi, njihet për batutat e tij. Por një deklaratë e dy ditëve më parë nuk ka qenë e tillë, por një gafë e vërtetë. Berlusconi gjatë një manifestimi të organizuar nga partia e tij, Forca Italia, në mbështetje të kandidatit për kryebashkiak të Milanos, Stefano Parisi, ka folur edhe në lidhje me jetën e tij private. Ai ...

Read More »

100 të vdekur nga fishekzjarrët në tempullin indian

Të paktën 100 persona kanë mbetur të vdekur nga shpërthimi i fuqishëm dhe zjarri që pasoi në një tempull hindu në shtetin indian të Keralës. Mediet ndërkombëtare shkruajnë se “shpërthimi u shkaktua nga një grumbull i madh fishekzjarrësh, që duhej të përdoreshin si pjesë e festimeve në një festival lokal për vitin e ri”. Ndërkohë, policia vendase ka bërë të ...

Read More »

test