BREAKING NEWS
Home » LAJME NGA VENDI » Ministrja e Arsimit Nikolla: Nuk fusim mësimin e fesë në shkolla, por të kulturave fetare

Ministrja e Arsimit Nikolla: Nuk fusim mësimin e fesë në shkolla, por të kulturave fetare

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka reaguar sot në lidhje me këtë projektin e deklaruar dy ditë më parë nga kryeministri Rama se ka ardhur koha që shkollat publike të hapin dyert për njohjen e besimeve fetare.

Nikolla ka theksuar se në shkolla nuk do të futet mësimi i fesë, por mësimi i kulturave fetare.

Ministrja sqaroi se nuk bëhet fjalë për një projektvendim, por është një nismë me ndihmën e ekspertëve. “Po operojmë me observatorin e laicitetit me diplomatët”- tha ministrja Nikolla.

Fillimisht projekti do të zbatohet në 10 shkolla pilot, në klasat e gjashta dhe në vitin e parë në gjimnaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

test