BREAKING NEWS
Home » QIPRO

QIPRO

Merr fund paniku në avionin “Egypt Air”, arrestohet pengmarrësi

Autoritetet qipriote bëjnë me dije se kanë marrë fund orët e panikut dhe është arrestuar pengmarrësi i avionit. Mësohet se rrëmbyesi i dyshuar i një aeroplani të “EgyptAir” është dorëzuar para autoriteteve në aeroportin “Larnaca”. Arrestimi i pengmarrësit është konfirmuar në “Twitter” edhe nga ministri i Jashtëm i Qipros, përmes një njoftimi në “Facebook”: “Merr fund. Arrestohet pengmarrësi”, shkruan ai. ...

Read More »

Emigrantët, Qipro kërcënon paktin BE-Turqi

Nikos Anastasiadis, presidenti qipriot, refuzoi kushtet e ofertës së Bashkimit Evropian për Turqinë për të rinisur bisedimet për anëtarësim, duke rrezikuar paktin për të kthyer në Turqi refugjatët që zbarkojnë në ishujt grekë. Për refugjatët tashmë udhëtimi i shkurtër me varkë nga Turqia është bërë rruga më e preferuar drejt BE-së. Javën e shkuar, Turqia pranoi që emigrantët të rikthehen ...

Read More »

Imazhe mahnitëse nga Qipro (VIDEO)

Grupi «Cypros from air»  na shoqëron dhe njëherë  në peisazhet e mahnitshme të Qipros nga lart. Imazhet mbresëlënëse të regjistruar nga drone «Cypros form air»  këtë herë vijnë nga ekipi Pafo. Në mënyrë të veçantë shoqërohen nga  “Dimitrios 2” në brigjet e Klorakas. Historia e anijeve të mbytura Anija e transportit greke  “Dimitrios 2” ra në shkëmbinj nënujorë në brigjet ...

Read More »

Nisën themelet e bashkëpunimit mes Greqisë – Qipros – Izraelit

Përfundojë turi i takimeve në kuadër të trepalëve – me dokumente historike duke  vendosur për të krijuar një tubacion që të transportohen burime të përbashkëta  të gazit natyror për në BE. Pas takimit trepalësh të tre liderët bërë deklarata në media. Presidenti qipriot Nikos Anastasiadhis pasi i uroi mirëseardhjen e Aleksis Cipras dhe Bexhamin Netanjahu e quajti historik takimin ku ...

Read More »

Një vit nga “mbyllja ” e linjës ajrore në Qipro (VIDEO)

Një vit ka kaluar që nga mbyllja e  linjës ajrore kombëtare e Qipros, që nga koha kur u bë dhe fluturimi i fundit. Ishte  9 janar 2015, e premte në mbrëmje kur CY337 fluturonte ga Athina, me një ekuipazh prej gjashtë anëtarësh u ul në aeroportin e Larnakës, duke shkruar dhe fundin e një historie prej 67 vjetësh, një histori ...

Read More »

Takim për përfitim ekonomik aspirojnë Qipro – Egjipti

Qipro dhe Egjipti presin që të përfitojnë financiarisht nga bashkëpunimi i tyre për të nxitur zhvillimin ekonomik dhe prosperitetin e të dy popujve, u tha në një deklaratë zyrtare pas takimit të djeshëm të  Presidentit të  Egjiptit Abdel Fatah El Sisi me ministrin qipriot të Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Mjedisit Niko Kugiali në Pallatin Presidencial në Kajro. Takimi u zhvillua ...

Read More »

Në Qipro Ministri i Jashtëm Kinez

Në Qipro mbërrin sot për një vizitë dyditore Ministri i Jashtëm i Republikës Popullore të Kinës Wang Yi. Sipas programit të vizitës së tij, z. Uang do të mbërrijë në pasdite dhe menjëherë do të shkojë në Lefkosi ku dhe do të shëtisë rrugët Lidhras dhe Onasagoru. Nesër në mëngjes z. Wang do të pritet në Rezidencën Presidenciale nga Presidenti ...

Read More »

Qipro: Votohet sot buxheti i fundit i memorandumit

Sot gati për votim në Seancën Plenare të Parlamentit Qipriot, buxheti i shtetit për 2016-n, i cili përbën buxhetin e fundit shtetëror që dorëzohet në kuadër të memorandumit duke marrë parasysh edhe programin për mbështetje financiare të Qipros. Buxheti është hartuar në bazë të parashikimeve të programit të përditësuar makroekonomik të përshtatjes së Korrikut 2015. Dje filloi diskutimi për buxhetin ...

Read More »

Qipro: Ushtria në aeroporte nga frika e terrorizmit

Në aeroportet e Larnaka-s de të Pafu, por dhe roje në vende të rrezikshmërisë së lartë do të vendosen nga java tjetër pjesëtarë të Gardës Kombëtare të Qipros në mënyrë që të kontribuojnë në masat e sigurisë kundër terrorizmit. Vendimi për përdorimin e anëtarëve të GK-së u vendos për shkak të informacioneve për sulme terroriste në vende europiane, por dhe ...

Read More »

Lavrov: Vetëpërmbajtje e madhe nga pilotët grekë në shkeljet e Turqisë!

Përshtypje të madhe për…përmbajtjen e madhe që tregojnë pilotët Grekë kundrejt provokimeve turke që shkelin hapësirën ajrore greke, bëri tek ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, i cili ju referua gjerë e gjatë çështjes, gjatë deklaratave të tij në Qipro, ku dhe zhvillon një vizitë zyrtare. “Do të përsëris atë çka tha Aleksis Cipras dhe e përvetësoj ...

Read More »

test