BREAKING NEWS
Home » POLITIKA

POLITIKA

Basha: Vendi është kthyer në xhungël

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se nesër opozita do të ketë një “betejë” të fortë politike për të detyruar Parlamentin të çojë në Gjykatën Kushtetuese deputetët e mazhorancës që kanë shkelur ligjin dhe janë në konflikt interesi. Sipas tij sjellja e kryeministrit dhe të shumicës në vend i ngjet një xhungle, kur gjithçka vendoset përmes dhunës dhe jo ...

Read More »

Ish-guvernatori Fullani kërkon dëmshpërblim për dëm moral dhe psikologjik

Ish-guvernatori Ardian Fullani kërkon gjysmë milioni euro dëmshpërblim për shkarkimin e tij nga ky post. Ai thotë se i është shkaktuar një dëm moral dhe psikologjik. Këtë e bën të ditur deputeti socialist Erjon Braçe, njeriu që denoncoi skandalin dhe abuzimet e Bankës së Shqipërisë kur u vodhën më shumë se 7 miliard lekë. Po ky deputet sugjeron të ndiqet ...

Read More »

Reagon qeveria greke pas zbulimit të dialogut nga WikiLeaks

Shpjegim nga FMN do t’i kërkojë qeveria greke pas dialogjeve për negociatat që e ka shkaktuar sensacion të madh pasi u publikuan. Shpallja e dialogjeve-të fshehta në faqen e internetit ËikiLeaks çoi në thirrjen e një takimi në Maximos Mansion , nën drejtimin e kryeministrit Aleksis Cipras. Burime qeveritare kanë deklaruar dhe më parë për të ANA-MPA, se qeveria nuk ...

Read More »

Rama: Falënderoj Fatos Nanon! Të na bashkohet në 25-vjetorin e partisë

Kreu i Partisë Socialiste i ka drejtuar gjatë fjalimit të sotëm në Kongres një falënderim ish-liderit historik të së majtës, Fatos Nano, si dhe figurave të tjera të kësaj partie ndër vite. “Duartrokitje për ata që i dhanë në krye të herës karakterin demokratik, njërin ndër ta mikun e çmuar dhe bashkëpunëtorin tim që nga dita e parë si lideri ...

Read More »

Meta në drekë pune me Avramopoulos, diskutojnë për refugjatët

Komisioneri i BE-së për Migrimin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, Dimitris Avramopoulos, pas takimeve me kryeministrin Rama dhe  Presidentin e vendit Nishani, u prit sot në Tiranë edhe nga kreu i Kuvendit Ilir Meta, në një drekë pune. Palët biseduan rreth krizës së refugjatëve dhe forcimin e bashkëpunimit në fushën e sigurisë evropiane. Duke biseduar mbi situatën e fundit të ...

Read More »

Deputeti holandez: Refugjatët të kthehen në Shqipëri

Holanda vazhdimisht e ka bërë të qartë qëndrimin e vet kundër emigrantëve, sidomos për ata që vijnë nga shtete në paqe. Deputeti Malik Azmani, i partisë VVD të kryeministrit Mark Rute, ka një porosi të veçantë për refugjatët që vijnë nga Kosova apo Shqipëria, raporton KTV. “Ajo që kuptoj unë është se 25 për qind e atyre që kërkojnë azil, ...

Read More »

Zv/ministri grek: Turp për vendet që refuzojnë emigrantët ku 25 vite më parë ishin vetë të tillë

Zëvendësministri i Mbrojtjes në Greqi, Dimitris Vitsas, ka kritikuar ashpër vendet të cilat kanë refuzuar që të hapin dyert për emigrantët e ardhur nga Lindja e Mesme. Megjithëse nuk përmend konkretisht Shqipërinë, ai thotë se “25 vite më parë mijëra persona nga vende të ndryshme emigruan në Greqi për arsye ekonomike, ndërkohë që sot qeveritë e këtyre vendeve po refuzojnë ...

Read More »

J.N.Colombani: Disa politikanë në Greqi kanë shkaktuar rrjedha të emigrantëve në Evropë

  Për çështjen e emigracionit dhe rrjedhën e refugjatëve ,  problem jo vetëm për Greqinë por dhe gjithë Evropën, foli këshilltari special për emigracionin Jean-Daniel Colombani në  TV “SKAI» me Konstantin B0gdanou. I pyetur  pse flukset e emigrimit janë rritur shumë në vitet e fundit  edhe pse në të kaluarën janë  bërë shumë luftëra si në Irak dhe Afganistan,  në ...

Read More »

Merkel: Nuk është zgjidhje mbyllja e kufijve të Ballkanit – Mos të lëmë vetëm Greqinë

Mbyllja e kufijve  përgjatë rrugës së Ballkanit është  kritikuar nga  Kancelarja gjermane Angela Merkel të mërkurën mbrëma, duke thënë se “kjo nuk është një zgjidhje për problemin e përgjithshëm.” ” Nuk mund të jemi të vetëkënaqur që 27 vende të lënë një vend vetëm me këtë problem,” tha ajo. Kancelarja gjermane, e cila mori pozicione të qarta  kundrejt presidentit të Këshillit ...

Read More »

Greqi-Shqipëri-Bullgari, plane për rishpëndarjen e refugjatëve

Qeveria greke ka njoftuar se ditën e mërkurë do të fillojë vendosjen e emigrantëve të parë në zonën e Epirit, vetëm pak kilometra nga kufiri me Shqipërinë. Vendosja e 2000 emigrantëve të parë do të kryhet në bazë të një plani të organizuar që prej disa ditësh prej Ministrisë së Emigracionit në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes, për shpërndarjen e ...

Read More »

test