BREAKING NEWS
Home » LAJME NGA VENDI (page 5)

LAJME NGA VENDI

Ministrat e jashtëm të rajonit, thirrje për liberalizimin e vizave

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të Ballkanit Perëndimor, u mblodhën sot në në Durrës, me praninë e Komisionerit të BE-së për Politikën Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit Johannes Hahn. Vendet e rajonit konfirmuan angazhimin për të krijuar  sinergjinë e nevojshme për të përparuar në procesin e integrimit evropian, drejt një niveli më të lartë të bashkëpunimit në ...

Read More »

Hahn: Miratoni reformën përpara pushimeve të verës

Reforma në drejtësi duhet të miratohet përpara pushimit të verës, në mënyrë që në tetor të shohin rezultatet. Kështu ka deklaruar komisioneri i Bashkimit Europian për Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, i cili ndodhet në Durrës. “Isha shumë i qartë dje. Bëmë një inventar të realizimit të 5 prioriteteve dhe drejtësia është në zemër të përparësive. Është element kyç dhe ...

Read More »

Drogë në autobusët që shkojnë drejt Greqisë

50 kilogramë kanabis u sekuestrua gjatë orëve të natës në tokën greke, në pikën kufitare të Kakavijës. Sipas policisë helene, lënda narkotike ishte e fshehur në disa vende të ndryshme në tavanet e brendshme të autobusit të linjës Sarandë-Athinë, i markës “Scania” dhe targa të Sarandës. Policia thotë se kishte informacion për mbërritjen e lëndës narkotike. Në pranga u vu ...

Read More »

Johannes Hahn merr një lajm të mirë gjatë qëndrimit në Durrës

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, ka marrë një lajm të mirë gjatë Ministerialit të Ballkanit Perëndimor që po zhvillohet në Durrës. Në ditën e dytë të vizitës së tij zyrtare në Shqipëri, Hahn ka lajmëruar se është bërë gjysh. Lajmin e ardhjes në jetë të nipit të tij, ai e ka bërë të ditur gjatë punimeve të ministerialit, duke ...

Read More »

Tahiri i shkruan Metës: Deputetët kanë detyrimin të dorëzojnë armët

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri ka informuar përmes një letre kryetarin e Kuvendit Ilir Meta për referimin në Prokurori të materialeve për procedim penal në ngarkim të disa deputetëve. Procedimet janë kryer pas protestës së 28 marsit në kodrat e liqenit artificial në Tiranë, ku një grup deputetësh të PD-së dyshohet se kanë kryer veprime të dhunshme ndaj ...

Read More »

Manjani: Do të hartohet projektligj i ri për armëmbajtjen pa leje

inistri i Drejtësisë, Ylli Manjani, deklaroi sot se do të hartohet një projektligj i ri për “Armëmbajtjen pa leje”. Projektligji do të bëhet me rregullimin e nenit 278 të Kodit Penal. Deklarata e Manjanit vjen pas shfuqizimit të pjesshëm të këtij ligji nga ana e Gjykatës Kushtetuese. Kjo e fundit ka shfuqizuar pjesën se mbajtja pa leje e armës dënohen ...

Read More »

PD proteston te Liqeni, Rama: Shfryjnë inatin te një park fëmijësh

Partia Demokratike e cilëson shkelje ligji dhe tradhti ndaj qytetarëve të Tiranës ndërtimin e parkut te Liqeni Artificial. Demokratët paralajmëruan sot një protestë te Liqeni Artificial, “për të mbrojtur mushkërinë e Tiranës nga betoni, për të mbrojtur pasurinë e qytetarëve. Në emër të PD-së, deputeti Gerti Bogdani u bëri thirrje qytetarëve “të bashkohen  kundër kësaj padrejtësie, për fëmijët tanë, për ...

Read More »

Armëmbajtja pa leje, pritet lirimi i 700 të dënuarve

Rreth 700 të dënuarve për mbajtje pa leje të armëve luftarake përgjatë viteve 2013­-2014 mund t’u rishikohet dënimi. Tashmë është zbardhur vendimi i gjykatës Kushtetuese, i marrë më dhjetor 2015, si dhe janë shfuqizuar si antikushtetues shtesat e neneve të Kodit Penal të bëra në 2013-­2014, ku u rrit dënimi për armëmbajtjen pa leje. Kushtetuesja ka shfuqizuar pjesën se mbajtja ...

Read More »

I vuri flakën vetes, qeveria akordon pension për Lirak Bejkon

Qeveria shqiptare i ka akorduar një pension të posaçëm të përndjekurit politik Lirak Bejko, i cili humbi jetën pasi i vuri flakën vetes gjatë një proteste ku kërkonte dëmshpërblimin për vitet e burgut. Këshilli i Ministrave përmes një vendimi bëri me dije se pensioni akordohet për personat në ngarkim të të ndjerit Lirak Bejko, ndërkohë që masa e tij do ...

Read More »

Shqiptarja, nxënësja më e mirë në Greqi

Vajza në foto është Stela Boriçi dhe është nga Shqipëria. Ajo shihet teksa parakalon me flamurin grek në dorë në Ditën e Pavarësisë. Fotoja është publikuar në faqen e “Facebook”-ut të Olti Currit. Fotoja shoqërohet me fjalët: “Stela Boriçi parakaloi në qytetin e Athinës si nxënësja më e mirë. Tradita e do që flamurin ta mbajë nxënësja më e mirë ...

Read More »

test