BREAKING NEWS
Home » LAJME NGA VENDI (page 47)

LAJME NGA VENDI

Së shpejti do të vihet në punë “hot spot” i parë në Lesvos

Në ditët e ardhshme pritet të vendoset në punë  “hot spot” i parë për refugjatët në vendqëndrimin e përkohshëm  në Moria, Lesvos. Për këtë arsye kjo pikë është vizituar sot nga Komisioneri Dimitris Avramopulos, ministri përgjegjës për Politikën e  Emigracionin, John Mouzala dhe Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Zhan Aselborn Në “hot spot” do të zhvillohet regjistrimi, identifikimi, marja e ...

Read More »

Romët nga Ballkani shtiren si refugjatë nga Siria, për azil në Gjermani

Autoritetet gjermane u kanë shprehur shqetësimin homologëve të tyre grekë, lidhur me deklarimin e rremë të qytetarëve nga vendet e Ballkanit për origjinën e tyre siriane. Autoritetet gjermane kanë njoftuar se kanë gjetur mes emigrantëve sirianë disa shtetas shqiptarë, kosovarë, boshnjakë dhe rumunë, të cilët kanë kërkuar azil në Gjermani. Sipas burimeve, deklarimi i tyre si sirianë është bërë për ...

Read More »

710,000 refugjatët dhe emigrantë arritën këtë vit në BE

  Frontex njoftoi se sipas të dhënave të nëntë muajve të  parë të vitit 2015, numri i emigrantëve dhe refugjatëve që kaluan kufijtë e jashtëm të  BE-së arriti në  710,000 mijë persona. Sirianët mbeten grupi kryesor etnik i atyre që arrijnë në Evropë nga  ishujt grekë duke vazhduar të jenë në fluske të larta . Tregues i rritjes së fluksit ...

Read More »

Çdo ditë, 5.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku futen në Greqi

Çdo ditë, 5.000 refugjatë nga Siria dhe Iraku futen në Greqi, thekson OKB-ja. Në përgjithësi, 8.000 refugjatë mbërrijnë në Europë çdo ditë, një numër që pritet të mbetet e njëjtë, thotë Amin Awad, kreu i adresës së UNHCR-së, e cila është përgjegjëse për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut. “Unë nuk shoh ndonjë shenjë ndalesë, një tregues se ndoshta ...

Read More »

Erdogan: Turqia mirëpret refugjatët pa diskriminim

  Presidenti turk tha se vendi i tij ka shpenzuar mbi 7.8 miliardë dollarë për të strehuar refugjatët sirianë. Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin e Belgjikës, Charles Michel, presidenti turk  Rexhep Tajip Erdogan tha se, Turqia mirëpret refugjatët pa diskriminim ndërsa theksoi se vetëm në Stamboll ka më shumë se 400.000 qytetarë sirianë.  Erdogan argumentoi se ...

Read More »

test