BREAKING NEWS
Home » LAJME NGA VENDI (page 20)

LAJME NGA VENDI

Zbardhet axhenda e Kerrit, të dielën në Tiranë

Masa të forta sigurie pritet të merren ditën e diel, gjatë vizitës triorëshe në Tiranë të Sekretarit Amerikan të Shtetit Xhon Kerri. Që prej orës 9 të mëngjesit dhe deri në përfundim të vizitës do të bllokohen disa nga rrugët kryesore të kryeqytetit. Policia e Tiranës ka marrë masa shtesë të një niveli maksimal, për të garantuar mbarëvajtjen e vizitës ...

Read More »

Godet sërish “shqiptari më i urryer”, ofertë 10 mln $

Martin Shkreli, ish-presidenti i një kompanie farmaceutike i cili e ngriti 5000 për qind çmimin e një ilaçi kritik kundër SIDA-s, duket se nuk rri dot larg sensacioneve. Në një postim në rrjetin social “Twitter”, ai ka deklaruar ofertën e tij më të fundit, për t’i blerë albumin e ri “The Life of Pablo” këngëtarit, Kanye West, bashkëshortit të Kim Kardashian. ...

Read More »

Arrestohet kreu i OMONIA-s

Kreu i OMONIA-s, Naum Disho, është arrestuar nga policia e Korçës për lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Mësohet se në banesën e të arrestuarit u konstatua lidhja e paligjshme e energjisë. Policia bën të ditur se, emri i kreut të OMONIA-s është i njohur edhe për skandalin e dhunimit të varreve në Boboshticë. Disho u akuzua së bashku me ...

Read More »

Gjykata: Xhihadisti Almir Daci nuk gjendet në Shqipëri

Almir Daci, ish-imami i xhamisë së Leshnicës në Pogradec, i njohur si xhihadisti shqiptar që kërcënoi Ballkanin, nuk është gjetur, pavarësisht kërkimeve dy javore të Policisë së Shtetit. Trupi gjykues bëri të dije se janë kryer të gjitha veprimet përkatëse për gjetjen e Dacit, ndërkohë që avokati i tij bëri kërkesën e shtyrjes së seancës gjyqësore. Trupi gjykues pohoi se ...

Read More »

Pas 18 vjetësh zbardhet vrasja e 23-vjeçarit shqiptar në Greqi

Kanë kaluar 18 vjet nga vrasja e një të riu në Greqi, ngjarje e ndodhur në vitin 1998. Një shtetas grek atëherë 35 vjeç e sot 53 i ka marrë jetën një djali  23 vjeçar. Autoritetet policore greke flasin për një krim pasioni, pasi sipas tyre, greku që i mori jetën 23 vjeçarit, kishte lidhje intime me të. Policia e ...

Read More »

Klosi: Qeveria ka përgjegjësi për qytetarët e kthyer

Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi foli për përgjegjësinë që ka qeveria ndaj qytetarëve të kthyernga emigracioni. “Nëse janë ilegalë, qytetarët nuk kanë shanse për punë në vendet evropiane, 27% e popullatës shqiptare është në emigracion. Ne duhet t 17 sigurojmë kthimin në jetën social-ekonomike”. Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë po bën një analizë për të hartuar ...

Read More »

Miratohet Byroja e Hetimit, emërimi i drejtorit nga ministri i Brendshëm

Pas debateve të ditëve të fundit mes mazhorancës dhe opozitës në lidhje me Byronë Kombëtare të Hetimit, qeveria, në mbledhjen e djeshme, miratoi projektligjin “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.108/2014, “Për Policinë e Shtetit”. Byroja e Hetimit përfshihet në varësinë e Policisë dhe nenet e funksionimit të saj përfshihen në ligjin e Policisë së Shtetit, duke ushtruar kompetenca ...

Read More »

76 vite burg për të akuzuarit e dosjes “Laguna e Vilunit”

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar në total dënimin me 76 vite burgim për 7 të akuzuarit e dosjes së pagëzuar si “Laguna e Vilunit”. Këta persona u arrestuan në muajt shtator-tetor të vitit 2014, pas një operacioni të policisë shqiptare në bashkëpunim edhe me policinë malazeze, operacion ky i koordinuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Gjatë këtij ...

Read More »

Berisha: Rama, kundër reformës në drejtësi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar  kryeministrin Edi Rama se, përmes miratimit të ligjit për Byronë Kombëtare të hetimit, ka votuar haptazi për bllokimin e reformës në drejtësi. Berisha u shpreh se ligji për Byronë është hedhur poshtë nga Komisioni i Venecias, si një ligj që e bën Ramën kryeprokuror dhe kryehetues të vendit. “Me këtë akt, duke hedhur poshtë rekomandimet ...

Read More »

Bushati pret homologun austriak: Në pranverë mund të hapen negociatat për integrimin

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, priti sot në një takim homologun austriak Sebastian Kurz. Gjatë konferencës së përbashkët për media, Bushati e konsideroi mbështetjen e Austrisë një shenjë inkurajuese për përshpejtimin e procesit të integrimit të Shqipërisë. Ai theksoi se Shqipëria ka të gjitha shanset që në pranverë të sigurojë nga Komisioni Europian rekomandimin për hapjen e negociatave nëse ekziston ...

Read More »

test