BREAKING NEWS
Home » LAJME NGA VENDI (page 2)

LAJME NGA VENDI

Në skandalin e “Dokumenteve të Panamasë” dhe gazetarë shqiptarë

Duket se “Dokumenteve të Panamasë” nuk do t’u shpëtojnë as gazetarët shqiptarë. Drew Sullivan, drejtor i Organizatës për Raportimin e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP), e cila operon në Evropën Lindore, Ballkan dhe Rusi, tha se shumë shpejt do të sjellë emrat e përfshirë në këtë skandal. Pyetjeve të “Dritare.net”, kur dhe sa shpejt do të ndodhë kjo, Sullivan ...

Read More »

Referendumi, Edi Ramën në krye të Partisë Socialiste

Dhjetëra simpantizantë u mblodhën tnë orët e vona të së shtunës para selisë së Partisë Socialiste për të festuar fitoren e Edi Ramës në referendumin për kryetar të PS-së. Me fishekzjarrë në duar, ata festuan marrjen e një tjetër mandati katërvjeçar të Ramës në krye të partisë që udhëheq vendin. Rreth 97 për qind e anëtarëve të partisë iu përgjigjën ...

Read More »

Krimet e Rënda konfiskojnë 850 mijë euro para prostitucioni

Prokuroria e Krimeve të Rënda konfiskon llogarinë bankare prej 850 mijë euro të Rovena Kalemit, pasi është provuar se ato janë para prostitucioni. Burimeve zyrtare të prokurorisë bëjnë me  Kalemi nuk ishte arritur të justifikonte burimin e ligjshëm të parave. Hetimit të kësaj çështje, ndërthuri elementë të mashtrimit, lëvizje të shpeshta të shumave të konsiderueshme ndërmjet transaksioneve bankare në Zvicër, ...

Read More »

Tahiri: Në PS vendos anëtarësia, në PD një individ i vetëm

Kreu i PS-së së Tiranës, Saimir Tahiri, e konsideron referendumin e sotëm si një konfirmim të dimensionit demokratik brenda forumeve socialiste. Tahiri tha se ky është një prej aspekteve që bën dallimin mes të majtëve dhe opozitës. “Besoj se gjithkush i ka shumë të qarta modelet e ndryshme që përfaqësojmë ne dhe ata që kemi përballë. Këtu vendosin anëtarët e ...

Read More »

Blushi: Referendumi një sajesë, ja abuzimet me listat e pjesëmarrësve

Deputeti i Partisë Socialiste Ben Blushi deklaroi se nuk votoi në referendumin e sotëm, të cilin e konsideroi një sajesë dhe në shkelje të plotë më Statutin e partisë. Sipas Blushit, lista u manipulua duke u reduktuar me afro 20 për qind, për të bërë të mundur pjesëmarrjen e cila duhet të jetë 50 plus 1. Deputeti i PS-së u ...

Read More »

Raporti i BB-së për Shqipërinë: Borxhi 70%, më i larti në rajon

Banka Botërore prezanton raportin për Shqipërinë. Sipas këtij raporti rritja ekonomike për Shqipërinë ishte 2.6%, ndërsa pohohet se ky zhvillim ka ardhur nga investimet private. Ndër të tjera BB thekson se punësimi në Shqipëri në vitin 2015 është rritur me 1.9%, ndërsa pohohet se norma e papunësisë mbetet shqetësuese. “Gjysma e papunësisë është afatgjatë. Borxhi i Shqipërisë 70%, më i ...

Read More »

Shqipëria në hartën e vendeve që mund të përballen me katastrofa natyrore

Natyra mund të godasë në çdo moment dhe shpesh pasojat janë të tmerrshme, duke lënë pas shkatërrim dhe dëshpërim. Një raport i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Mjedisin dhe Sigurinë Njerëzore, përmend 173 vendet me përqindje rreziku dhe shanset që mund të goditet nga stuhitë, përmbytjet, thatësira dhe tërmetet. Kjo hartë tregon mundësinë e fatkeqësive natyre në botë gjatë ...

Read More »

Kërkesat për azil, rreth 5 mijë shqiptarë u kthyen vullnetarisht

Të dhënat e raporti i Agjencisë së Bashkimit Evropian për Kufirin, FRONTEX bëjnë  me dije se rreth 4626 shqiptarë u kthyen vullnetarisht nga vendet e Bashkimit Evropian për në Shqipëri, pasi kërkesa për azil iu refuzua në vendet ku kishin shkuar. Shqiptarët janë të katërt në listë, ndërsa vendin e parë e zënë ukrainasit, indianët dhe në vend të tretë ...

Read More »

Basha: Vendi është kthyer në xhungël

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se nesër opozita do të ketë një “betejë” të fortë politike për të detyruar Parlamentin të çojë në Gjykatën Kushtetuese deputetët e mazhorancës që kanë shkelur ligjin dhe janë në konflikt interesi. Sipas tij sjellja e kryeministrit dhe të shumicës në vend i ngjet një xhungle, kur gjithçka vendoset përmes dhunës dhe jo ...

Read More »

“Panama Papers”, Manjani: Nuk kam informacion për emra shqiptarë

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka deklaruar se do të ndërmarrë një nismë, “çdo kompani offshore e regjistruar në vendet offshore që do të investojnë në Shqipëri ose është në vendin tonë, do të duhet të ekspozojë kush janë aksionarët”. Manjani do ta ndërmarrë këtë nismë përmes një ligji të ri pas skandalit të parajsave fiskale të zbuluar nga “Panama ...

Read More »

test