BREAKING NEWS
Home » LAJME NGA VENDI (page 10)

LAJME NGA VENDI

Ish-aktivistja e muxhahedinëve: “Do ishte gabim injorimi i muxhahedinëve në Shqipëri”

Anne Khodabandeh (Singleton) gazetare angleze, drejtoreshë e “Open Minds cultandterror.com”, ish-aktiviste e muxhahedinëve, e lidh zhvendosjen e tyre me rreziqe potenciale jo vetëm për Shqipërinë. Në një intervistë për “Deutsche Welle”, shprehet se do të ishte gabim për autoritetet shqiptare ta injoronin organizatën e muxhahedinëve si të dalë kohe, thjesht sepse shumë anëtarë të saj janë të moshuar. Intervista e ...

Read More »

Tahiri, letër ministrit të Drejtësisë: Policia arreston keqbërësit, gjykata i liron

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i ka dërguar një letër-ankesë, Presidentit të vendit Bujar Nishani dhe ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, për një gjyqtar në Vlorë. Në letër, Tahiri shprehet se ekzistojnë dyshime se nga ana e gjyqtarit janë kryer veprime jo korrekte. Tahiri i kërkon Nishanit dhe Manjanit që të vlerësojnë rastin e gjyqtarit Laurent Fuçia, pasi dyshohet se ...

Read More »

Vrau me armë në 2001-shin, ekstradohet nga Athina

Një person  i dënuar me 17 vjet burg në Shqipëri, është ekstraduar nga Athina në Tiranë.  Më datë 12.11.2001 në Belgjikë, shtetasi Fiqiret Xhenja ka vrarë me armë zjarri shtetasin A.B, (A.K). Gjykata e Rrethit Gjyqësor Shkodër me vendimin e datës 28.12.2007, e ka dënuar fajtor , për kryerjen e veprës penale “Vrasje me dashje dhe armëmbajtje pa leje”, parashikuar ...

Read More »

Refugjatët sirianë pranë kufirit, policia shqiptare shton kontrollet

Mbërritja e emigrantëve sirianë shumë pranë kufirit shqiptar, në Konicë të Janinës, ka bërë që autoritetet shqiptare të shtojnë masat dhe kontrollet e policisë. Pas postblloqeve të vendosura përgjatë aksit nacional Korçë-Kapshticë, një tjetër patrullë policie është duke monitoruar edhe zonën e Pustecit, si zonë që mund të shërbejë për kalimet klandestine. Tashmë masat janë shtuar edhe në zonën kufitare të ...

Read More »

Qyteti pa asnjë krim, nuk shënon asnjë procedim penal për vitin 2015

Raporti i Prokurorisë së Përgjithshme zbardh në përqindje numrin e çështjeve penale të regjistruara nga Prokuroritë e Shkallës së Parë në Rrethe. Përmeti është qyteti ku thuajse nuk ka asnjë krim. Prokuroria e këtij qyteti gjatë vitit 2015 nuk ka regjistruar asnjë procedim penal. Sipas raportit, numrin më të lartë e ka Prokuroria e Tiranës me 31 për qind të ...

Read More »

Reforma në drejtësi, komisioni “Venecia” miraton opinionin përfundimtar

Komisioni i Venecias ka miratuar sot opinionin përfundimtar për reformën në Drejtësi. Komisioni deklaron se tashmë i takon Kuvendit të Shqipërisë që ta miratojë reformën në fjalë. “Tashmë është përgjegjësi e Parlamentit të bëjë reformën historike në drejtësi që kërkojnë qytetarët shqiptare”, thuhet në një mesazh të bërë në “Twitter” nga Delegacioni Evropian në Tiranë. “Falënderojmë delegacionin e Bashkimit Evropian ...

Read More »

Zbulohen dokumente të Shtetit Islamik, emrat e 22 mijë xhihadistëve nga 51 vende

Disa dokumente të Shtetit Islamik, në të cilat ndodhen emrat e 22 mijë militantëve islamikë nga 51 vende të ndryshme janë në duart e shërbimeve të sigurisë amerikane. Dokumentet e siguruara nga “Sky News” mund të zbulojnë terroristë, të cilët kanë planifikuar sulme në Europë. Në to gjenden të dhëna për 22 mijë të rekrutuar nga vende të ndryshme të ...

Read More »

Meta pret shefen e FMN-së

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, ka pritur sot shefen e Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Anita Tuladhar, e cila shoqërohej nga përfaqësuesi Rezident i FMN-së në Tiranë,  Jens Reinke. Sipas njoftimit të Kuvendit, gjatë takimit është diskutuar mbi ecurinë e marrëveshjes mes FMN-së dhe qeverisë shqiptare si dhe mbi klimën ekonomike në vend. Kryetari i Kuvendit, Meta, i ...

Read More »

Banka e SHqipërisë: Vendi nuk rrezikohet nga deflacioni

Banka e Shqipërisë garanton se ekonomia nuk është në situatë deflacioniste dhe as rrezikohet prej saj. Në një deklaratë për media, Banka e Shqipërisë bën me dije se ka analizuar me seriozitet fenomenin e rënies së inflacionit gjatë dy muajve të parë të vitit 2016. Sipas BSH-se, konkluzionet paraprake të këtyre analizave sugjerojnë se rënia e inflacionit ka ardhur nga ...

Read More »

test