BREAKING NEWS
Home » LAJME NGA VENDI

LAJME NGA VENDI

Pashkët Ortodokse, kryepeshkopi Anastas uron besimtarët

Kryepeshkopi Anastas është shprehur se “në ditët tona, një dëshpërim shumëformësh dhe i papërcaktuar ka pushtuar zemrat e njerëzve”. Ky mesazh vjen për Pashkët Ortodokse dhe i drejtohet popullit, besimtar ose jo. Ai vë në pah vështirësitë që hasin njerëzit në jetën e përditshme. “Por përpos të gjithave, të gjithë sa e dinë që Krishti është me ta e kuptojnë ...

Read More »

“Fedex”: Pakoja më e çuditshme nga Shqipëria, ja çfarë kishte brenda

“Fedex” është kompania postare që dërgon pako në mënyrë urgjente në shumë vende të botës. Në listën e postimeve është edhe Shqipëria. Ish-deputeti socialist, Andi Harasani, thotë se kompania në fjalë kishte veçuar si pakot më të çuditshme, ato të dërguara nga Shqipëria. “Po shikoja këtë konferencën për shtyp të “Fedex”-it dhe kur u pyetën se kush është pakoja më ...

Read More »

Tropojë, një mashkull dhe një femër gjenden të vdekur në bunker

Dy persona janë gjetur të vdekur në një bunker në Tropojë. Trupat e paidentifikuar të një mashkulli dhe një femre janë gjetur në një bunker në afërsi të qafës së Mejdanit. Policia bëri të ditur se dy kufomat janë në gjendje të dekompozuar dhe mbajnë veshur rroba sportive. Në veshjet e tyre nuk ka dëmtime të shkaktuara me armë ose ...

Read More »

Rrëfehet Klodi Lesi: Ja pse e vrava gruan greke

Klodi Lesi, shqiptari i cili në janar të këtij viti vrau gruan e tij greke dhe u zhduk për disa ditë në arrati me djalin katërvjeçar, tregoi me një letër të hapur arsyet që e çuan në krimin ndaj bashkëshortes. I penduar, 34-vjeçari u kërkon falje prindërve të vajzës, por njëkohësisht i bën ata fajtorë për shkatërrimin e familjes së ...

Read More »

“Shqipëria e rrezikuar nga kriza e borxheve”

Sipas një raporti mbi borxhet, Shqipëria, është një ndër vendet që renditet në listën e 108 shteteve të rrezikuara nga kriza e borxheve. Në këto vende, mes të cilave është dhe Serbia me Kroacinë, gjendja nuk ka përmirësim dhe tendenca e borxheve është në rritje. Ekspertët gjermanë të zhvillimit tërheqin vëmendjen për zhvillime të reja të rrezikshme lidhur me krizën ...

Read More »

Rama takon Obamën: Një orë e paharrueshme në Shtëpinë e Bardhë

19:16– “Një orë e paharrueshme në Shtëpinë e Bardhë. Faleminderit zoti president”. Kështu shkruan kryeministri Edi Rama në “Facebook” pas takimit me kreun e SHBA-ve, Barack Obama. Axhenda ka qenë e rëndësishme në takimin me zv.presidentin Joe Biden për katër minuta dhe më pas për 40 minuta të tjera me presidentin Barack Obama në Zyrën Ovale. 18:59– “Vendit i duhen ...

Read More »

Shtëpia e Bardhë: Reformat, të rëndësishme për integrimin e Shqipërisë në BE

Zyra e zv.presidentit amerikan ka zbardhur takimin e kryeministrit Rama  në Shtëpinë e Bardhë. Në një njoftim për shtyp të Shtëpisë së Bardhë thuhet se në takimin e nënpresidentit Biden me kryeministrin Rama mori pjesë edhe Presidenti Obama. “Presidenti, nënpresidenti dhe kryeministri theksuan rëndësinë e partneritetit të Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara. Presidenti dhe nën presidenti, thuhet në njoftimin për ...

Read More »

Parlamenti Evropian miraton rezolutën.Shqipëria drejt BE-së

Parlamenti Evropian miratoi sot me 428 vota projektrezolutën për Shqipërinë për vitin 2015 të hartuar nga eurodeputetët Knut Flekenshtain dhe Eduard Kukan. “Shqipëria është në udhën e duhur drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian – deklaroi Flekenshtajn -. Vendi aktualisht po përgatit një reformë shumë ambicioze në sistemin e drejtësisë e cila do të trajtojë shqetësimet më të rëndësishme të ngritura ...

Read More »

Bashkësitë fetare në Shqipëri, pro lëndës mbi fenë në shkolla

Bashkësitë fetare në Shqipëri kanë mbështetur projektin e qeverisë, për përfshirjen e një lënde fetare në sistemin arsimor. Dy ditë më parë, kryeministri Edi Rama paraqiti projektin e ri për ta kthyer shkollën publike në një hapësirë njohëse jo vetëm për shkencat, por edhe për fenë. Sipas tij, kjo nuk e cenon laicizmin por forcon themelet kulturës laike që për ...

Read More »

test