BREAKING NEWS
Home » BOTA (page 5)

BOTA

Turqia po kthehen mbrapsht refugjatët në zonat e luftës

“Amnesty International” akuzon Turqinë se po kthen mbrapsht me forcë me mijëra refugjatë sirianë në zonat e luftës. Organizata nxjerr në pah të metat e marrëveshjes BE-Turqi, duke theksuar se mijëra sirianë janë dërguar në vendlindjen e tyre të shkatërruar nga konflikti i brendshëm. Marrëveshja e Ankarasë me Turqinë parashikonte marrjen mbrapsht të të gjithë refugjatëve që ishin nisur ilegalisht ...

Read More »

Shpërthim i fuqishëm në Paris (FOTO)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot rreth mesditës në qendër të Parisit. Një pjesë e madhe e një ndërtese është shembur si pasojë e shpërthimit, duke mbuluar me tym zonën ku ndodhi ngjarja. Shkaku i shpërthimit mendohet të jetë një rrjedhje gazi. Banorët e zonës i evakuuan. “Zjarrfikësit kanë punuar në zonë për rreth një orë e gjysmë për ...

Read More »

Përplaset në port anija plot me turistë (VIDEO)

Kapiteni i një anije plot me turistë nuk ka llogaritur mirë distancën nga bregu dhe si pasojë anija është përplasur fuqishëm në cimenton e portit! Imazhi regjistruar nga kamera e një prej udhëtarëve që priste të hipte në barkën turistike. Por si kuadër roll dhe anije turistike për balenë shikuar cruises mbërritjes nuk duket për të vënë “shtet” në makinat ...

Read More »

Rëndohet bilanci nga shpërthimi në Turqi, 7 të vrarë e dhjetëra të plagosur

Është rënduar bilanci i viktimave të shpërthimit në “Turqi”. Mediat turke raportojnë për 7 viktima dhe 27 të plagosur. Agjencia “Anadolu” bën me dije se në mesin e të plagosurve deri më tani numërohen 14 policë. (16:46) Shpërthim në Turqi, 4 të vdekur e dhjetëra të plagosur  Një shpërthim i fuqishëm ndodhi sot në provincën e Diarbakirit në Turqi, ku për ...

Read More »

Shpërthim në një aeroport të Suedisë

Raportime të ndryshme në rrjetet sociale flasin për një shpërthim të ndodhur sot në mesditë në një aeroport të Suedisë. Mediat lokale shkruajnë se shpërthimi ka ndodhur në pjesën e brendshme të aeroporti të Lenvetter-it. Terminali është evakuuar. Aeroporti, i cili gjendet në periferi të Gotenburgut, ka marrë një kërcënim për bombë mëngjesin e sotëm. Për këtë shkak, prania e ...

Read More »

Abdeslam pranon të bashkëpunojë me policinë franceze

I dyshuari kryesor për sulmet terroriste në Paris, Salah Abdeslam, “ka pranuar të dalë kundër Shtetit Islamik dhe të bashkëpunojë me autoritetet franceze”. Kështu ka deklaruar avokati i tij belg. Sipas medieve vendase, Abdeslam ka mohuar përfshirjen e tij të drejtpërdrejtë në vrasjen e 130 personave në kryeqytetin francez, më 13 nëntor të vitit të kaluar. I dyshuari për terrorizmin ...

Read More »

Ministrja franceze akuzohet për racizëm

Ministrja e të Drejtave të Grave në qeverinë e Francës, Laurence Rossignol, deklaroi se gratë që pranojnë të mbajnë vello janë njësoj si personat me ngjyrë që pranuan skllavërimin. Ky prononcim ka shkaktuar një debat mjaft të gjerë. Është kritikuar gjuha e përdorur e cila është cilësuar si diskriminuese dhe denigruese për personat me ngjyrë dhe besimtarët myslimanë. Rossignol përdori ...

Read More »

Koreja e Veriut drejt krizës së urisë

Koreaniveriorët janë paralajmëruar të bëhen gati për një krizë të vërtetë ushqimi. Atyre u është thënë të jenë të përgatitur për t’u ushqyer edhe me rrënjë bimësh. Gazeta zyrtare vendase i ka njoftuar qytetarët të bëhen gati për një tjetër “marshim të vështirë”, termi i përdorur nga koreanoveriorët për të përshkruar urinë që pllakosi vendin në vitin 1990. Paralajmërimi vjen ...

Read More »

Popovski: BE-ja t’i jap zgjidhje problemit të refugjatëve

Kriza e refugjatëve sirianë mbetet një shqetësim serioz, jo vetëm për Shqipërinë, por për të gjithë Europën. Bllokimi i mijëra refugjatëve në kufirin Greqi-FYROM është kthyer në një torturë çnjerëzore për gra, fëmijë dhe të moshuar, por jo vetëm. Askush nuk jep një dritë shprese për ata njerëz, të cilët u larguan prej luftës së vendit të tyre, ndërsa tashmë ...

Read More »

Hollande tërhiqet, për heqjen e shtetësisë franceze terroristëve

Presidenti francez Fransua Hollande thotë se ka braktisur planin e tij për një ndryshim kushtetues ku do të përfshihej një masë për heqjen e shtetësisë për terroristët e lindur në Francë. Fillimisht presidenti e propozoi këtë reformë pas sulmeve terroriste të nëntorit në Paris, ku u vranë 130 persona dhe u plagosën më shumë se 350 të tjerë, por Senati ...

Read More »

test