BREAKING NEWS
Home » BOTA (page 4)

BOTA

Zbulohet skandali më i madh financiar ndërkombëtar,i quajtur dosja “Panama Papers”

Një skandal që vlerësohet si më i madhi në historinë e financave ndërkombëtare ka shpërthyer dje, pasi miliona faqe dokumentesh, ku përmblidhen transaksione të realizuara në parajsat fiskale në botë, kanë rënë në duart e gazetarëve. Rreth 40 vjet histori, me miliarda dollarë dhe shumë liderë botërorë dhe jo vetëm, të përfshirë në atë që është quajtur si dosja “Panama ...

Read More »

Ja bukuroshet amerikane që mbështesin Trampin (FOTO)

Llogaria me emërtimin @BabesForTrump (Bukuroshet për Trampin) ka marrë shumë shpejt rreth 10 000 ndjekës në rrjetin social “Twitter”. E nëse pyesni se cila është arsyeja, përgjigjja është e thjesht, “aty gjen femra shumë pak të veshura”. Sipas “Daily Mail”, edhe pse Trampi ka pasur disa incidente gjatë fushatës së tij presidenciale që i kanë kushtuar mbështetjen femërore, rreth 100 ...

Read More »

Poloni, protestë kundër propozimit për ndalimin e abortit

Ditën e djeshme, mijëra polake kanë protestuar para Parlamentit të Polonisë, në kryeqytetin Varshavë, pasi një lider i fuqishëm i partisë në qeveri në këtë vend, ka mbështetur thirrjen e peshkopëve katolikë për ndalim të plotë të abortit. Protestueset kanë brohoritur “larg duart nga mitra ime” dhe “trupi im, çështja ime”. Sipas agjencisë “Reuters”, aktualisht, Polonia ka njërin prej ligjeve ...

Read More »

Tërmet 7.2 ballë në Paqësor

Një tërmet me magnitudë të shkallës Rihter 7.2 ballë u regjistrua sot në arkipelagun Vanuatu, në Paqësor, bënë të ditur sizmologët duke shfaqur probabilitet të ulët për viktima edhe nëse rritet volumi i valëve nga cunami. Tërmeti me thellësi 35 kilometra goditi kryesisht zonën rreth 80 kilometra në veri veriperëndim të krahinës së Portit Olry, në ishullin Espiritu Santo, 400 ...

Read More »

Babai vret të birin, ishte homoseksual

Një 69-vjeçar në Los Angeles është arrestuar të martën e kësaj jave, pasi policia mori një telefonatë emergjence dhe gjeti në shtëpinë e tij trupin e pajetë të djalit dhe gruas. Shehada Issa akuzohet se ka vrarë të birin, Amir Issa, 29 vjeç, pasi ky i fundit pranoi se ishte homoseksual. Në shtëpi është gjetur edhe trupi i nënës së ...

Read More »

Skandal në Angli, zbulohet mjeku që jepte receta për 150 sportistë

Një skandal i ri është zbuluar në Angli, ku gazeta “The Sunday Times” ka botuar dëshminë me zë dhe me figurë të një mjeku që jepte receta për 150 sportistë britanikë. Në këtë listë përfshihen edhe futbollistë të kampionatit anglez të futbollit, Premier Ligë. Mjeku Mark Bonar ka faturuar mijëra sterlina për sportistët e suksesshëm britanikë për të marrë një ...

Read More »

Del në shitje makina antiplumb e mbretëreshës Elizabet II

Është nxjerrë në shitje automjeti me të cilin udhëtonte mbretëresha Elizabet II, për 200.000 sterlina. Automjeti me antiplumb, është i përbërë nga sedilje lëkure, ka sensorë  të specializuar dhe është nxjerrë në shitje nga koleksionisti Simon Gregg. 49-vjeçari Simon Gregg tha për “Daily Mail”, se ai përpiqet të koleksionojë makina që kanë histori interesante. “Ky ishte një rast i rrallë sepse automjete ...

Read More »

Greqi, të pasurit braktisin vendin

Sipas raportit ndërkombëtar të “Millionaire Migration in 2015” Greqia vetëm para një viti ka humbur për shkak të krizës ekonomike, por edhe asaj të refugjatëve, 5% të milionerëve të saj. Sipas këtij raporti, 3 mijë nga gjithsej 55 mijë milionerë që gjenden në Greqi, janë larguar drejt SHBA dhe Britanisë së Madhe duke kërkuar më shumë siguri për paratë dhe ...

Read More »

Nxjerr foshnjën dhjetëditësh në shitje

Një baba në Brazil ka nxjerrë në shitje fëmijën e tij dhjetëditësh. Abimael Kosta e ka hedhur në internet njoftimin, ku thuhet: “Në gjendje shumë të mirë shëndetësore, i kontrolluar. Çmimi i diskutueshëm”. Burri e ka mohuar akuzën por më pas ka thënë se bëhej fjalë vetëm për një shaka për të cilën ka qenë në dijeni edhe bashkëshortja e ...

Read More »

Biden-Erdogan takohen në Uashington

Nënpresidenti amerikan, Joe Biden, u takua dje në Uashington me Presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan. Zyrtarët turq kanë shprehur zhgënjim lidhur me mospajtimet mes dy palëve për çështjen e grupit paraushtarak kurd në Siri, të njohur me inicialet YPG. YPG është krahu i armatosur i Partisë Bashkimi Demokratik Kurd, një forcë politike me influencë. Shtetet e Bashkuara e konsiderojnë këtë ...

Read More »

test