BREAKING NEWS
Home » BOTA (page 30)

BOTA

Tërmet i fuqishëm në Tajvan: 8 të vdekur dhe qindra të plagosur

Tërmet shumë i fortë, me magnitudë 6.4 gradë, ka ndodhur në jug të Tajvanit,  siç ka bërë të ditur Instituti Gjeologjik Amerikan USGS . Në 8 ka arritur numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi pjesën jugore të ishullit  të shtunën në mëngjes (04:00 ora lokale), sipas një raporti të ri nga shërbimet kompetente të cituar nga një lajm ...

Read More »

Parashikimet ekonomike të Evropës për 2016 : sfidat e reja

Ekonomia evropiane po hyn në vitin e katërt të shërimit dhe rritja e saj vazhdon me një ritëm të moderuar, kryesisht për shkak të konsumit. Në të njëjtën kohë,shumica e ekonomisë globale është duke u përballur me sfida të mëdha dhe për këtë arsye janë rritur rreziqet për rritjen e ekonomisë Evropian. Parashikimi i Komisioni për muajt e dimrit  tregon ...

Read More »

Historia e njerëzimit në 2 min (VIDEO)

Brenda kësaj  videon mbresëlënëse, që zgjat rreth dy minuta, është  përmbledhur  gjithë historia  e njerëzimit dhe botës! Në sajë të imazheve të njëpasnjëshme, duke treguar krijimin e botës nga asgjë, diskuton evoluimin e jetës dhe evoluimin e njeriut, baza e teorisë së Darvinit, duke rezultuar në epokën e tanishme, duke treguar arritjet, por edhe gabimet e dëmshëm të njerëzve dhe ...

Read More »

Parlamenti Evropian: të mos rritet TVSH-ja në ishujt Grek, ka dyndje refugjatësh

Me një rezolutë të miratuar të enjten, deputetët i bën thirrje Komisionit Evropian të marrin masa konkrete për të kapërcyer të metat e përhershme me të cilat përballen ishujt në Greqi. Rezoluta e Parlamentit Evropian iu referua nevojës për të ruajtur rregullimet e favorshme tatimore në ishujt dhe indirekt kërkon të mos rritet  TVSH-ja. Teksti gjithashtu thekson vështirësitë unike për ...

Read More »

Luftoi kundër talebanëve, vrasin “heroin” afgan 11-vjeçar

Wasil Ahmad ishte rrugës për në shkollë kur talebanët e vranë, pasi ishte kundër tyre. 11-vjeçari afgan është vlerësuar për trimërinë e tij nga forcat kryesore të sigurisë në luftën kundër talebanëve Edhe pse ende fëmijë, drejtoi për 43 ditë njësinë policore në betejën 71 ditore me talebanët vitin e kaluar. Këto detaje i tregon xhaxhai i tij, Mulla Samad, ...

Read More »

Miratohen 3 miliardë euro për Turqinë nga BE-ja

Vendet e BE-së ranë dakord për të siguruar ndihmë financiare prej 3 miliardë euro për Turqinë për të manaxhuar saktë krizën e refugjatëve. Dhe 28 vendet – anëtare të BE nënshkruan propozimin në një takim në Bruksel pas heqjes së kundërshtimeve italiane për këtë plan, i cili u miratua fillimisht në nëntor. “Turqia tani pret një nga komunitetet më të ...

Read More »

Vodhi 300 mijë paund, burgoset biznesmeni shqiptar në Angli

Pronari shqiptar i një firme ndërtimi  në Londër është dënuar me dy vjet burg për evazion fiskal që kap vlerën 300 mijë paund. Leonard Gjini, 33 vjeç, nga Purley, Greater London, kishte themeluar kompaninë e ndërtimit “Leo” në prill 2010, por nuk kishte paguar asnjë taksë që prej atij viti, duke mbajtur edhe punonjësit në të zezë, pa paguar sigurimet ...

Read More »

test