BREAKING NEWS
Home » BOTA (page 3)

BOTA

“Panama Papers”, si punuan gazetarët për zbulimin e jashtëzakonshëm

Një vit përgatitje, punë në fshehtësi të madhe, shumë paqetësi. Problemi kryesor në fillim konsistonte para së gjithash në përpunimin e sasisë gjigande të të dhënave. Publikimi i “Panama Papers” pritet të jetë interesant. Për redaktorët e Süddeutsche Zeitung duhet të ketë qenë dita e fatit për profesionin e tyre, kur atyre iu dërguan të dhënat për bizneset me të ...

Read More »

Djali i gjunjëzuar pranë trupit të pajetë të babait

Në këtë foto, e cila po bën xhiron e botës nëpër rrjetet sociale, shihet Anthony Dellegrazie, djali nga Brooklyn, SHBA, i cili qëndron mbi trupin e të atit, Phil Dellegrazie. Ky i fundit u shtyp me makinë nga një hajdut, ndërsa po përpiqej që ta ndalonte. Dëshmitarët janë shprehur: “63-vjeçari, pronar i një dyqani veglash ndërtimi ishte duke dalë nga ...

Read More »

Qeveria planifikon të ndalojë abortin

Në Poloni, qytetarët kanë dalë kundër planit të qeverisë për të ashpërsuar ligjin që ndalon abortin. Një ndër mbështetësit më të fortë të këtij ligji është vetë kryeministrja Beata Szydlo. Për këtë arsye, femrat kanë nisur një fushatë të vërtetë ironie në rrjetet sociale, me anë të së cilës e vënë në dijeni kryeministren për ciklin menstrual. Polonia, anëtare e ...

Read More »

Kriza e emigrantëve, propozime të reja për azilin

Komisioni Europian pritet që të zbulojë opsione të reja për reforma, në lidhje me krizën e emigrantëve. Reformat kanë të bëjnë me mënyrën sesi vendet e Bashkimit Europian përballen me kërkesat për azil. Sipas medieve ndërkombëtare, kjo lëvizje bëhet pjesërisht si reagim ndaj vështirësive, me të cilat janë përballur Greqia dhe Italia, si pasojë e fluksit të emigrantëve që vijnë ...

Read More »

Rritet numri i azilkërkuesve shqiptarë, shqetësohet Hollanda

Numri i azilkërkuesve shqiptarë vazhdon të rritet në Hollandë edhe muajt e parë të vitit 2016, ndërsa ankesat e shqiptarëve atje për kushtet e strehimit dhe ushqimit kanë zemëruar vendasit. Numri i kërkesave nga azilkërkuesit shqiptarë në Hollandë në javët e fundit për herë të parë ka kaluar numrin e aplikantëve sirianë duke u bërë kështu grupi më i madh ...

Read More »

Tramp kërcënon sërish meksikanët

Kandidati republikan në garën për presidencën amerikane, Donald Tramp, është zotuar të bllokojë paratë e dërguara në atdhe nga meksikanët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, deri sa vendi të paguajë për ndërtimin e një muri kufitar. Sipas medieve ndërkombëtare, miliarderi pretendon në një memo të publikuar nga “Washtington Post”, se Meksika do të detyrohet të paguajë nga ...

Read More »

15 persona në pranga për trafik ndërkombëtar droge

Policia italiane ka vënë në pranga 15 persona të kapur me 23 kg drogë. Operacioni u zhvillua në orët e para të mëngjesit në krahinat e Sasarit, Nuoro, Pistoia, Brescia, Pordenone, Romë, Bergamo dhe Venecia. Sipas mediave italiane, janë sekuestruar 18 kilogramë kokainë, katër kg heroinë dhe 1 kg marihuanë. 15 personat akuzohen për trafik ndërkombëtar droge mes shteteve Itali, Holandë, Shqipëri. ...

Read More »

Nxjerrë nga çanta një kafkë, shokon kontrollorët në aeroport

Një udhëtar në aeroportin e Fiumiçinos në Itali i ka lënë gojëhapur kontrollorët, të cilët kanë hapur çantën e tij të dorës. Udhëtari me shtetësi gjermane është ndaluar në terminalin numër 1 të aeroportit, ku gjatë kontrollit nuk ka shfaqur asnjë shenjë nervozizmi, madje krejt natyrshëm ka nxjerrë nga çanta një kafkë, kur i është thënë të deklarojë se çfarë ...

Read More »

test