BREAKING NEWS
Home » BOTA (page 20)

BOTA

Franca: Nëse Britania del nga BE-ja lejojmë refugjatët të shkojnë atje

Ministri francez i Ekonomisë, Emmanuel Macron, ka hapur debat pas një pohimi në “Financial Times”, ku deklaroi se Franca mund t’u japë fund kontrolleve kufitare  të refugjatëve në Calais, nëse Britania vendos ta lërë Bashkimin Europian. Macron shtoi në rastin e një skenari të tillë mund të kufizohet edhe qasja në tregun e përbashkët, ndërsa bankierët e Londrës do të ...

Read More »

Merkel: “Greqia nuk mund të lihet e vetme në problemin e refugjatëve”

“Greqia nuk duhet të lihet e vetme në problemin me refugjatët”, thotë kancelarja gjermane Angela Merkel për krizën e refugjatëve. “Kushdo që mbyll kufijtë, nuk ka arritur asgjë kundër shkaqeve të lëvizjes të refugjatëve. Në vend të kësaj, ata  kanë rrezikuar dëmtimin afatgjatë të ekonomisë sonë. Ne duhet të gjejmë, akoma dhe nesër ,zgjidhje-sidomos të arsyeshme, zgjidhje të cilat përcaktojnë ...

Read More »

Kinezi 19 vjeçar pret dorën, donte të tërhiqej nga varësia e internetit

Një 19-vjeçar kinez ka kryer një veprim ekstrem dhe të pabesueshëm për të hequr varësinë e tij nga interneti. Adoleshenti i identifikuar si ‘Little Wang’ nga qyteti Nantong në provincën Jiangsu, la një shënim për nënën e tij, ku shkruante: “Mama kam vajtur në spital. Mos u shqetëso, me siguri që do të kthehem deri në mbrëmje”. Më pas adoleshenti ...

Read More »

Rritje të programit të lehtësimit të Bankës Qendrore, parashikojnë analistët

Rritje  të programit të lehtësimit sasior parashikohet nga shumica e analistëve, sipas një sondazhi të ri nga agjencia Reuters, përpara takimit  të BQE që pritet javën e ardhshme. Në mënyrë të veçantë, 60% e të anketurve besojnë se Banka Qendrore Evropiane do të marrë një vendim për të rritur me 10 miliardë euro për programin e lehtësimit i cila tani ...

Read More »

Tërmet i fuqishëm godet Indonezinë

Një tërmet i fuqishëm, me magnitudë 7.9 ballë e shkallës Rihter, ka goditur sot bregun jugperëndimor të Indonezisë, bën të ditur Qendra Gjeologjike Amerikane. Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, tërmeti e ka pasur epiqendrën në ishullim Sumatra, në thellësi 10 km. Për momentin nuk ka të dhëna për viktima apo dëme materiale, por autoritetet vendase kanë paralajmëruar për cunami. Indonezia ...

Read More »

Skena dhune nga përplasja e refugjatëve me policinë franceze (foto)

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar foto e video të momentit të përplasjes së refugjatëve në Calais të Francës me policinë. Skenat janë me të vërtetë të tmerrshme dhe të dhimbshme. Në një foto shfaqet një grua, e cila kërcënon policët të mos i afrohen pasi në të kundërt do presë krahun. Sipas mediave të huaja, policia kishte arrestuar shokun e saj, ...

Read More »

Zbulohet arsyeja pse dadoja theri 4-vjeçaren

Dadoja vrasëse e cila i preu kokën një vajze katërvjeçare në Moskë, ka rrëfyer se ku e ka vrarë vogëlushen. Gyulchekhra Bobokulova ishte regjistruar në një klinikë psikiatrike në atdheun e saj Uzbekistan dhe gjendja e saj ishte përkeqësuar në muajt e fundit. Mirëpo ajo e kishte mbajtur sekret skizofreninë. Skenat e së hënës, tronditën Moskën, kur dadoja doli në ...

Read More »

Ja pse Maroku bllokoi “Skype”-in, “Viber”-in, Facebook”-un e “WhatsApp”-in

Aplikacione si “Skype”, “Viber”, “Facebook” dhe “WhatsApp” janë bllokuar në shtetin e Marokut. Autoriteti Rregullativ i Telekomunikacionit të Marokut (ANRT) ka thënë se asnjë nga produktet që ofrojnë shërbime të zërit përmes internetit apo “thirrje falas në internet” nuk zotëron licencat e kërkuara. Kjo masë është kritikuar pasivisht nga qytetarët, të cilët e konsiderojnë një hap të paarsyeshëm dhe të ...

Read More »

Merkel: “Debati për refugjatët kërcënon euron”

Debati në Europë për refugjatët kërcënon euron, tha kancelarja gjermane Angela Merkel, duke folur në një takim të partisë në qytetin Folkmarsen. “Ajo që ne shohim në ditët e fundit, me disa vende për të tërhequr  rrugën e tyre në kurriz të një vendi tjetër – kjo nuk është mënyra evropiane”, tha kancelarja. Në vendet përgjatë së ashtuquajturës rrugë ballkanike ...

Read More »

test