BREAKING NEWS
Home » BOTA (page 2)

BOTA

Zbulohen të dhëna rreth të ardhurave të kryeministrit britanik

Dejvid Kameron përfitoi 200 mijë sterlina dhuratë nga e ëma në vitin 2011, përveç 300 mijë të tjerave që ia la i ati pas vdekjes në 2010-n. Sipas të dhënave të publikuara sot nga zyra e kryeministrit britanik,kreu i qeverisë së Londrës përfitoi 90 mijë sterlina nga qiraja e shtëpisë vitin e shkuar. Gjithashtu Kameron futi në xhep më shumë ...

Read More »

Bastiset “Mossack Fonseca” në El Salvador

Autoritetet në El Salvador kanë bastisur zyrat e firmës ligjore panameze “Mossack Fonseca”, e cila është në qendër të rrjedhjeve masive të të dhënave të llogarive bankare. Lajmi u konfirmua nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm, sipas të cilit dokumentet dhe kompjuterët janë konfiskuar nga dega e studios në këtë vend. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm njoftoi gjithashtu se “Mossack ...

Read More »

Ambasadorja gjermane: 600 aplikime për punësim legal. Si të aplikoni

600 punësime për punësim legal në Shqipëri. ​E ftuar ne emisionin e mëngjesit “7 pa 5” në “Viz ion Plus”, zv/ambasadorja e Republikës Federale e Gjermanisë në Shqipëri, Anke Holstein shpjegoi procedurat që duhet të ndjekin qytetarët shqiptarë për tu punësuar në Gjermani. Prej 1 janarit 2016 sipas rregullores së re për vendet e Ballkanit Perëndimor ku bën pjesë dhe ...

Read More »

Ambasada amerikane paralajmëron për sulme terroriste në Stamboll

Ambasada amerikane në Turqi paralajmëroi sot shtetasit e saj atje rreth kërcënimeve për sulme terroriste kundër turistëve në Stamboll, konkretisht pranë rezortit të Antalias. “Ambasada e SHBA-së në Turqi informoi shtetasit amerikanë se ka kërcënime të besueshme për sulme kundër zonave turistike, kryesisht në sheshe publike dhe zona pranë porteve në Stamboll dhe Antalia”, bëri të ditur ambasada në një ...

Read More »

BE-ja kërcënon SHBA-të dhe Kanadanë me vendosje vizash

Në takimin e ardhshëm të Këshillit të Komisionerëve, i parashikuar për t’u zhvilluar të martën në Strasburg, pritet që Komisioni Evropian të diskutojë mungesën e reciprocitetit për regjimin e liberalizimit të vizave nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadaja ndaj pesë vendeve evropiane. Pritet gjithashtu që si kundërmasë, Bashkimi Evropian të ushtrojë presion ndaj Uashingtonit dhe Otavës duke kërkuar vizë ...

Read More »

Pronari i motelit përgjoi çiftet për 29 vjet

Një pronar moteli në Kolorado ka deklaruar se në mënyrë të fshehtë ka parë qindra ndoshta edhe mijëra klientë, duke kryer marrëdhënie seksuale në dhomat e tij, raporton “Daily Mail”. Gerald Foos i kishte shkruar gazetarit Gay Talese në vitin 1980, duke i thënë se për 29 vite kishte spiunuar të ftuarit  e motelit të tij “Manor House” në Aurora, ...

Read More »

“Kam rënë në dashuri me djalin tim, dua të kem një fëmijë”

Gjatë kohës kur ishte një studente 19-vjeçare, Kim West, nuk ishte aspak e gatshme që të kthehej në një nënë me angazhim të plotë. Për këtë arsye, përpara 32-vjetësh, britanikja e dha të birin për birësim. E deri këtu, asgjë nuk është për t’u habitur. Por, ajo çfarë po trondit opinionin vjen më pas. Mediat e huaja shkruajnë se pas ...

Read More »

Thaçi merr detyrën e presidentit të Kosovës

Nisi sot rreth orës 11:00 ceremonia shtetërore e marrjes së detyrës nga Hashim Thaçi si president i ri i Kosovës. Fillimisht në sheshin “Skëndebeu” u ekzekutua himni shtetëror i Kosovës dhe më pas ish-presidentja Atifete Jahjaga i dorëzoi detyrën kreut të ri të shtetit. Presidentit iu dorëzua një kopje solemne e Kushtetutës së Kosovës, dokumentit themeltar të shtetit. Në fjalën ...

Read More »

FBI-ja duhet t’i tregojë të metat “Apple”-it

Mes kompanisë “Apple” dhe FBI-së ende nuk është mbyllur konflikti për telefonin e terroristit. Sipas amendamentit amerikan të dobësive, qeveria duhet të vijë në ndihmë të kompanive teknologjike në mbylljen e dobësive dhe si rezultat të mbrohen konsumatorët me përjashtim kur ekziston një detyrim ligjor. “Apple” ka shprehur dëshirën për të mësuar si FBI-ja ka arritur të tejkalojë sigurinë e ...

Read More »

“BBC”: Thaçi, nga lider guerilas në president

Rrjeti informativ britanik “BBC”, i ka kushtuar një artikull presidentit të ri të Kosovës, me titullin “Hashim Thaçi, nga lider guerilas në president”. “BBC” shkruan se ndryshe nga Jahjaga, e cila ishte një figurë e panjohur politike, Thaçi është një ndër figurat kyçe të politikës kosovare dekadën e fundit. “Në vitet 1990, Hashim Thaçi ishte edhe udhëheqës i Ushtrisë Çlirimtare ...

Read More »

test