BREAKING NEWS
Home » BOTA (page 10)

BOTA

Kryeministri francez deklaron: Evropa është në gjendje lufte

Evropa është aktualisht në një gjendje lufte. Kjo ka qenë deklarata e menjëhershme e kryeministrit francez Maneul Valls, në një deklaratë për media pas sulmeve në Bruksel. Ai u shpreh se Franca ka mobilizuar 1.600 police dhe forca të ushtrisë për të garantuar sigurinë në vend, në një kohë që Parisi vijon të jetë i blinduar. “Evropa është në një ...

Read More »

Belgjika evakuon centralet bërthamore, frikë për një sulm të ri

Centrali nuklear i Belgjikës, “Tihange”, rreth një orë larg Brukselit si dhe centrali bërthamor Doel në periferi të qytetit, janë evakuuar pasi autoritetet i tremben një sulmi të ri terrorist. Dy centrale bërthamore janë evakuuar në Belgjikë, pas shpërthimeve terroriste në Bruksel, që lanë të vdekur të paktën 34 persona. Policia ka evakuuar centralin nuklear “Tihange”, ka thënë VTM, duke ...

Read More »

Fotot e autorëve të sulmit në aeroportin e Brukselit

Dy personat në foto dyshohet se janë autorë të një prej sulmeve vetëvrasëse që ndodhën mëngjesin e sotëm në Belgjikë. Ata dyshohet se hodhën veten në erë në Aeroportin Ndërkombëtar të Brukselit. Fotoja e dy personave është publikuar nga mediat belge, por ende nuk është saktësuar nëse ata janë me të vërtetë dy atentatorët e njërit prej sulmeve të sotme në kryeqytetin ...

Read More »

3 ditë zie kombëtare për viktimat në Bruksel

Ministri i Brendshëm belg ka shpallur tre ditë zie kombëtare për viktimat e sulmeve terroriste në Bruksel. Shpërthimet u cilësuan si një hakmarrje e Shtetit Islamik për arrestimin në Bruksel të Salah Abdeslam, i dyshuari kryesor i sulmeve të nëntorit në Paris. Burimet zyrtare flasin për të paktën 34 viktima, 14 prej të cilëve kanë humbur jetën në aeroport dhe 20 në stacionet ...

Read More »

Burg përjetë shqiptarit që vrau dy fëmijët e tij

Kosovari 46-vjeçar Shaip B. ka goditur me makinën e tij një pemë, me qëllim që t’u shkaktonte vdekjen dy fëmijëve dhe vetes, pas ndarjes nga e shoqja. Për shkak të përplasjes së fuqishme, dy fëmijët kanë ndërruar jetë, ndërsa babai ka mbijetuar. Gjykata e Landit Görlitz ka dënuar me burgim të përjetshëm 46-vjeçarin Shaip B., për vrasjen e qëllimshme të ...

Read More »

Castro shmang përqafimin e Obamës

Në përfundim të takimeve zyrtare, Obama dhe presidenti Raul Castro dolën në një konferencë të përbashkët shtypi. Por vizita historike e presidentit Obama në Kubë është mbyllur me një episod që po “bën namin” në rrjetet sociale. Dy liderët njoftuan firmosjen e disa marrëveshjeve që kanë për synim të nxisin bashkëpunimin dhe investimet mes dy vendeve. Në një moment, Obama ...

Read More »

Shteti Islamik merr përsipër sulmet terroriste në Bruksel. Lironi Abdeslam

Shteti Islamik merr përsipër sulmet terroriste në Bruksel dhe ka deklaruar se kjo ishte hakmarrja për arrestimin e Salah Abdeslam. Grupi terrorist kërkon lirimin e tij, në të kundërt paralajmëron se do të ketë sulme të tjera në Evropë nga  Shteti Islamik Deklarata e grupit terrorist është publikuar nga agjencia e lajmeve e IS­IT-it, “News Amaq”. Ndërkohë, numri i viktimave ...

Read More »

Kryeprokurorja e Rumanisë ‘gruaja e hekurt’ që goditi krimet dhe aktet korruptive

Kryeprokurorja e Rumanisë njihet ‘gruaja e hekurt’. Laura Codruța Kövesi është prokurorja e fortë që goditi krimet dhe aktet korruptive në Rumani, duke qenë një protagoniste e vlerësuar nga qendrat botërore. 42-vjeçarja vetëm në vitin 2015 ka ngritur 1250 akuza për korrupsion ndaj zyrtarëve më të lartë shtetërorë, ndërsa deri tani mbi 80 ministra, zv/ministra, drejtorë dhe funksionarë të tjerë ...

Read More »

SHBA mbështet planin e Marokut për pavarësinë e Saharasë Perëndimore

Shtetet e Bashkuara sollën një goditje të re për hakmarrje personale të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së me Marokun. Pasi anëtarët e Këshillit të Sigurimit nuk treguan mbështetje për Ban Ki-moon dhe kontestin me Marokut, Shtetet e Bashkuara sot shprehën mbështetje për planin  maroken dhe autonomisë për Saharan perëndimore. Në deklaratën e tij, përfaqësuesi i Misionit të Shteteve të Bashkuara ...

Read More »

test