BREAKING NEWS
Home » AUTO-MOTO

AUTO-MOTO

Pistoleta e ngjashme me një smartphone

Kjo është pistoleta e prezantuar nga “Ideal Conceal” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila kur është e mbyllur është identike me një telefon inteligjent. Madje kompania ka menduar edhe për detajet më të hollësishme duke i vendosur edhe dy kamera dhe vend për kufjet. “Ideal Conceal”, kompani e prodhimit të armëve të zjarrit ka prezantuar një pistoletë dygrykëshe ...

Read More »

Ideja gjeniale që mund të shmangë mijëra aksidente (FOTO)

Inxhinierët e “Samsung” kanë vërtetuar se do të bëjnë revolucion në fushën e teknologjive të avancuara. Ata kanë parashikuar të shmangin aksidentet që vijnë si pasojë e parakalimeve në rrugë, duke instaluar kamera dhe ekrane speciale prapa kamionëve. Kjo teknologji i lejon shoferët të kenë një pamje të plotë dhe të qartë të situatës së trafikut para kamionit, duke siguruar ...

Read More »

“Mercedes”-i dominon sërish në F1, e ndjek Ferrari

“Mercedes”-i rinis aty ku e la vitin e kaluar, duke dominuar provat zyrtare në Formula 1. Për u duk se do të ketë përpara një kampionat i ri, me rregullore e re por, me rezultat të njëjtë. Lewis Hamilton, kampioni i Botës në fuqi, mori “pole positon” e parë për vitin 2016-të duke ndalur kronometrin në kohën 1 minutë 23 ...

Read More »

VOLVO: Shitje rekord dhe propabilitet

Vazhdimi i një prirje mbreslënëse, për vitin 2015 ka pësuar Volvo e cila ka trefishuar fitimet e saj në krahasim me vitin 2014. Sipas rezultateve financiare të fitimit neto të firmës suedeze, në vitin 2015 Volvo arriti fitime në 698,96 milionë euro në vend të 224 680 000 euro  që ishte fitimi në vitin 2014. Qarkullimi i Volvo-s u rrit ...

Read More »

Volkswagen «rekomandon” kohën elektrike dhe Gadgets (VIDEO)

Në zbulimin e një tjetër pjesë të enigmës së modelit të ri prototip që pritet për tu treguar në ekspozitën më të madhe elektronike në botë që do të mbahet në Las Vegas, më 5 janar 2016 do të vazhdoi Volkswagen. Në mënyrë të veçantë, ajo i është kthyer  modelit original dhe  “hapet një faqe e re” në teknologjinë e ...

Read More »

Projektuesi francez Bush, kthen në treg Citroen-in “bretkocë” (Fotografi)

Oreksi për tifozët e shumtë të Citroen DS i është hapur projektuesit francez Jean Louis Bush. Një model që bëri histori disa dekada më parë dhe u bë i njohur në Greqi  e mbiquajtur “bretkocë” për shkak të formës së saj karakteristike. Francezi ka projektuar një DS moderne, duke u frymëzuar jo vetëm nga “bretkocë”, por edhe  Citroen SM dhe ...

Read More »

Tërheqje nga tregu të automjeteve të BMW

Tërheqje nga tregu të automjeteve të BMW të serisë 3 (E46), 5 (E39) dhe X5 (E53) po pregatit kompania BMW HELLAS. Tërheqja kap 10.845 automjete, tek të cilat ka mundësi që të mos hapet tërësisht Airbag-u i shoferit, kur kjo të jetë e nevojshme. Deri tani nuk është raportuar ndonjë rast aksidenti, që të ketë lidhje me këtë çështje. Pronarët ...

Read More »

Makina e Vitit në Japoni

Makina e vitit (2015-2016), është në Japoni dhe është Mazda MX-5. Roadster në historinë 26 vjet pas vitit të suksesit. Ka fituar titullin më të rëndësishëm  dhe është dhënë stinIaponia dy herë. Shumë popullor dy-vendëshe, makinë e zbuluar ka para-montuar motor, rear-ëheel drive dhe një kornizë të fuqishme për të shkaktuar për ngarje agresive. Për më shumë, MX-5 është mishërim ...

Read More »

Pulla ngjitëse në makina dhe taksa rrugore sipas muajit

Vendosjen e një pulle ngjitëse të cilën do ta marrin falas të gjithë taksapaguesit me shlyerjen e taksave rugore dhe në të cilën do të ketë një çip elektronik që do të përmbajë informacione në qoftë se janë shlyer taksat, në qoftë se automjeti është i siguruar dhe në qoftë se ka kaluar nga KTEO, po planifikon ministria e Financave, ...

Read More »

test