BREAKING NEWS
Home » Author Archives: jean Daniel Colombani

Author Archives: jean Daniel Colombani

Shkenca gjen zgjidhje për rënien e flokëve

Shkencëtarët japonezë kanë gjetur kurën për alopecinë (njerëzit pa flokë). Ata kanë arritur të krijojnë në laborator lëkurën e kokës me gjëndrat e djersës dhe të flokëve. Kjo lëkurë mund të djersitë dhe aty të rriten flokët. Ky eksperiment është provuar tek minjtë dhe është rezultuar me sukses. Rezultatet treguan se lëkura e transplantuar lidhej mirë me nervat dhe fibrat ...

Read More »

Pashkët Ortodokse, kryepeshkopi Anastas uron besimtarët

Kryepeshkopi Anastas është shprehur se “në ditët tona, një dëshpërim shumëformësh dhe i papërcaktuar ka pushtuar zemrat e njerëzve”. Ky mesazh vjen për Pashkët Ortodokse dhe i drejtohet popullit, besimtar ose jo. Ai vë në pah vështirësitë që hasin njerëzit në jetën e përditshme. “Por përpos të gjithave, të gjithë sa e dinë që Krishti është me ta e kuptojnë ...

Read More »

Mbytet gomonia me 70 refugjatë, 43 të humbur

Nga brigjet italiane vjen një tjetër tragjedi, ku një gomone me 70 refugjatë është mbytur në ujërat e Mesdheut. Sipas medieve ndërkombëtare, bëhet fjalë për një gomone të nisur nga Libia, e cila është fundosur rreth 4 milje nga bregu i Sabratës. Një anije tregtare, që u gjend rastësisht aty, arriti të shpëtonte 27 persona, ndërsa 43 të tjerë janë ...

Read More »

Çfarë duhet të dini kur blini ujë me shishe plastike

Të gjithë duhet ta dini që një shishe plastike uji mund të përdoret maksimumi dy herë pas hapjes së saj. Megjithatë, ka dhe shumë detaje të tjera që duhet t’i dini kur blini ujë me shishe plastike. Në fund të shishes, tregohet se çfarë lloj plastike është përdorur për t’u krijuar shishja. Ky informacion është shumë i rëndësishëm, pasi që ...

Read More »

“Fedex”: Pakoja më e çuditshme nga Shqipëria, ja çfarë kishte brenda

“Fedex” është kompania postare që dërgon pako në mënyrë urgjente në shumë vende të botës. Në listën e postimeve është edhe Shqipëria. Ish-deputeti socialist, Andi Harasani, thotë se kompania në fjalë kishte veçuar si pakot më të çuditshme, ato të dërguara nga Shqipëria. “Po shikoja këtë konferencën për shtyp të “Fedex”-it dhe kur u pyetën se kush është pakoja më ...

Read More »

Filmat që duhet t’i shikojë çdo grua

Ka një shprehje që thotë, “Filmat janë si gratë, për këtë në disa aspekte janë edhe të paparashikueshëm”. Mos harroni që në disa momente një ide nga një film, mund të ndryshojë jetën tuaj, nëse zbulohet në kohën e duhur. Ndaj filmat e mëposhtëm, duhet të shihen me patjetër: 1.La Vie en Rose 2.G.I. Jane 3.Mona Lisa Smile 4.Million Dollar ...

Read More »

Tropojë, një mashkull dhe një femër gjenden të vdekur në bunker

Dy persona janë gjetur të vdekur në një bunker në Tropojë. Trupat e paidentifikuar të një mashkulli dhe një femre janë gjetur në një bunker në afërsi të qafës së Mejdanit. Policia bëri të ditur se dy kufomat janë në gjendje të dekompozuar dhe mbajnë veshur rroba sportive. Në veshjet e tyre nuk ka dëmtime të shkaktuara me armë ose ...

Read More »

9 shenja që tregojnë se nuk do të bëheni kurrë të pasur

Nëse keni si qëllim në vetvete të bëheni të pasur, ky është një hap fillestar për ta arritur ëndrrën tuaj. Por nëse nuk keni menduar asnjëherë për të bërë investime, apo për të kursyer, atëherë duhet ta bëni. Nëse doni të dini se kush janë disa prej shenjave që ju tregojnë se ju nuk do të jeni asnjëherë të pasur, ...

Read More »

Rrëfehet Klodi Lesi: Ja pse e vrava gruan greke

Klodi Lesi, shqiptari i cili në janar të këtij viti vrau gruan e tij greke dhe u zhduk për disa ditë në arrati me djalin katërvjeçar, tregoi me një letër të hapur arsyet që e çuan në krimin ndaj bashkëshortes. I penduar, 34-vjeçari u kërkon falje prindërve të vajzës, por njëkohësisht i bën ata fajtorë për shkatërrimin e familjes së ...

Read More »

Martohuni me vajza të zgjuara! Ja cilat janë përfitimet

Si të jetosh sa më gjatë dhe të shmangësh sëmundjet e rënda të moshës së tretë? Në rastin e meshkujve, ekspertët rekomandojnë martesën me një grua të zgjuar. “Një gjë që nuk u thuhet kurrë djemve që duan të jetojnë gjatë është të martohen me një vajzë inteligjente”, thotë Lawrence Whalley, profesor i shëndetit mendor në Universitetin e Mjekësisë dhe ...

Read More »

test